Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie działań "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Data publikacji 18.07.2014

Przykładowy obrazPolicjanci z gnieźnieńskiej drogówki przeprowadzili wczoraj działania pn. ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego’’. Uwaga funkcjonariuszy skupiona była przede wszystkim na zachowaniach kierowców w stosunku do pieszych i rowerzystów, ale także bacznie przyglądali się czy poruszający się jednośladami i pieszo nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

 

 

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, podczas zderzenia z jadącym z dużą prędkością pojazdem praktycznie nie mają szans na przeżycie. Dlatego policjanci wydziału ruchu drogowego gnieźnieńskiej komendy już po raz kolejny przeprowadzili  prewencyjne działania, podczas których czujnie reagowali na wszelkie wykroczenia popełniane nie tylko przez pieszych, ale i  rowerzystów, jak również kierujących pojazdami, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzają  niebezpieczeństwo dla innych osób.

Efektem czwartkowych działań było ujawnienie wykroczeń związanych z przechodzeniem przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, przejeżdżaniem rowerem przez przejście dla pieszych czy też z niewłaściwym oświetleniem  roweru przez kierujących. W trakcie trwania ukarano 25 pieszych, 3 rowerzystów i 22 kierujących samochodami.

Najważniejsze przepisy, o których powinni pamiętać piesi podczas korzystania z drogi: 

  • Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
  • Pieszy idąc po jezdni ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
  • Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
  • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą.
  • W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne.
  • Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Powrót na górę strony