Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny weekend. Boże Ciało 2014

Data publikacji 18.06.2014

Przykładowy obrazW czwartek Boże Ciało rozpoczyna już kolejny długi weekend w tym roku. Gnieźnieńscy policjanci w związku z tym spodziewają się wzrostu natężenia ruchu na drogach powiatu.

 

 Oznacza to także możliwość zaistnienia sytuacji niebezpiecznych, powodowanych przez nieodpowiedzialnych kierowców. Dlatego w ramach prowadzonej od 18 do 22 czerwca akcji Bezpieczny weekend. Boże Ciało 2014 funkcjonariusze zintensyfikują swoje działania, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżnym.

W tym czasie na drogach regionu pojawi się więcej policyjnych patroli wyposażonych w sprzęt kontrolno-pomiarowy. Funkcjonariusze nie tylko na głównych ciągach komunikacyjnych, lecz również na drogach lokalnych będą zwracać uwagę na trzeźwość kierujących, prędkość pojazdów i bezpieczeństwo pasażerów. Będą stanowczo egzekwowali zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach. Ponadto stróże prawa będą zwracali uwagę na stan techniczny pojazdów oraz kierujących niewłaściwie korzystających z telefonów komórkowych. Mając na uwadze wciąż liczne przypadki jazdy na "podwójnym gazie", szczególny nacisk policjanci położą na eliminowanie z ruchu kierujących siadających za kierownicę po alkoholu. Należy podkreślić, że nadrzędnym celem w/w działań jest zapewnienie użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc weekendowego wypoczynku i powrotu do domu.

Planując swoją podróż, wyjedźmy wcześniej i nie spieszmy się. - Na drogach może być tłoczno . Jedźmy ostrożnie, bądźmy cierpliwi. Nie nadrabiajmy czasu straconego w korkach czy na remontowanych odcinkach dróg prędkością. Nie wyznaczajmy sobie nieprzekraczalnych terminów, w których mamy dojechać do celu. Dłuższą podróż należy podzielić na etapy planując odpoczynki na parkingach.

Do wypadków dochodzi przede wszystkim z powodu ludzkich błędów; najczęstszymi przyczynami drogowych tragedii jest brawura, nadmierna prędkość i nieumiejętnie wykonywanie manewrów na drodze.

Pamiętajmy też o tym, by dzieci podczas jazdy były zawsze w fotelikach, przypięte pasami. My również zapinajmy pasy bezpieczeństwa. Nie rozmawiajmy w trakcie jazdy przez telefon komórkowy, zainwestujmy w zestaw głośno mówiący. Powstrzymajmy się też od pisania sms-ów. W momencie, gdy spogląda się na ekran telefonu można przejechać - w sposób niekontrolowany - nawet kilkadziesiąt metrów. I co najważniejsze za kierownicę siadajmy zawsze trzeźwi i wypoczęci.

Przypominamy także o ograniczeniach ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyjątkiem autobusów, które obowiązują w dniach 18 czerwca w godz.18-22 i 19 czerwca w godz. 8.00-22.00.

Ponadto gnieźnieńscy policjanci apelują do osób, które w tych dniach mają zamiar wyjechać, aby nie pozostawiały bez nadzoru i opieki swojego mienia. Nie możemy spodziewać się, że złodzieje w długi majowy weekend będą również świętować. Aby zapobiec kradzieżom i innym przestępstwom policjanci w tym okresie będą pełnić wzmożone służby patrolowe. Jednakże każdy z nas może i powinien zadbać o swoje mienie. Wyjeżdżając z domu dobrze jest zachować podstawowe zasady ostrożności - zamknąć drzwi, okna, opuścić rolety. Poprośmy także sąsiadów, by zwracali uwagę czy w pobliżu naszego mieszkania nie dzieje się coś niepokojącego. Pamiętajmy, że to właśnie pomoc sąsiedzka od lat jest jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia wszelkiego rodzaju mienia.

Powrót na górę strony