Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Samochód osobowy uderzył w pociąg

Data publikacji 03.07.2013

Przykładowy obrazDo kolizji drogowej samochodu osobowego z pociągiem towarowym doszło wczoraj w Cytrynowie w gminie Trzemeszno. Pamiętajmy przejazd kolejowy może być niebezpieczny.

We wtorek, 2 lipca br. o godzinie 9.00 w miejscowości Cytrynowo doszło do zderzenia samochodu osobowego z pociągiem. Jak wynika z ustaleń policji kierujący samochodem marki Skoda Yeti, mieszkaniec Torunia nie zastosował się do sygnalizatora nadającego sygnał czerwony, wjechał w rejon przejazdu kolejowego pod nadjeżdżający pociąg towarowy. Na szczęście była to tylko kolizja, nikt nie odniósł obrażeń. Zarówno kierowca skody jak i maszynista byli trzeźwi. Sprawca, mieszkaniec Torunia za spowodowanie kolizji drogowej został ukarany mandatem karnym.

Zbliżając się do przejazdu kolejowego, należy zachować ostrożność, szczególnie gdy przejazd jest niestrzeżony. Jeśli widzimy nadjeżdżający pociąg, należy bezwzględnie się zatrzymać, nawet jeśli się nam wydaje, że skład jest dostatecznie daleko.

Na jakim dystansie hamuje pociąg?

Pociąg jadący z prędkością ok. 90 km/h może potrzebować ponad 1,5 kilometra, żeby zahamować. Oznacza to, że gdy motorniczy dostrzeże stojący na torach samochód, nie jest w stanie zatrzymać pędzącej masy całego składu. Ta świadomość jednak nie przeszkadza wielu kierowcom w podejmowaniu śmiertelnego ryzyka i przejeżdżaniu przez przejazd kolejowy, nawet gdy widać już nadjeżdżający pociąg.

Jak należy zachować się na przejeździe kolejowym?

Przed przejazdem kolejowym zawsze powinno się zwolnić i rozejrzeć w obie strony. Kierowca musi być gotowy do zatrzymania i obowiązuje go to zarówno przed przejazdem strzeżonym, jaki i niestrzeżonym. Bezpieczeństwo wykonania manewru przejazdu przez przejazd jest podstawą. Kierowca nie może oczekiwać, że usłyszy nadjeżdżający pociąg. Jeśli pociąg znajduje się w zasięgu wzroku, bezwzględne jest zatrzymanie pojazdu minimum 4,5 metra od torów kolejowych.

Kodeks drogowy o przejazdach kolejowych

Kierowców obowiązuje:

§  zakaz objeżdżania opuszczonych zapór i półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

§  zakaz wjeżdżania na przejazd w sytuacji, gdy po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

§  zakaz wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

§  zakaz omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

 

 

 

Przykładowy obraz
 
 

 

 

Przykładowy obraz

 

 

 

Powrót na górę strony