Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny cyfrowy sygnał telewizyjny dla wszystkich, proszę!

Data publikacji 17.05.2013
Przykładowy obrazW związku z realizowanym procesem cyfryzacji naziemnego sygnału telewizyjnego w bieżącym miesiącu na terenie województwa wielkopolskiego nastąpią ostatnie wyłączenia analogowego sygnału telewizyjnego. Od 20 maja obszar całego województwa wielkopolskiego znajdzie się w zasięgu tylko i wyłącznie sygnału cyfrowego. Administracja rządowa pod nadzorem Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka podejmuje systematyczne starania zmierzające do zwiększenia świadomości społecznej w obszarze wdrażanego procesu, w czym czynnie uczestniczy także Policja.

 

 

Przez ostatnie miesiące na terenie całego kraju, w tym także województwa wielkopolskiego prowadzona jest intensywna akcja informacyjna ukierunkowana na sprawne i bezpieczne wdrożenie nowego systemu nadawania telewizji naziemnej. Na terenie województwa działania realizowane są pod bezpośrednim kierownictwem Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka, który wraz z przedstawicielami szeregu instytucji rządowych i samorządowych oraz organizacji pożytku publicznego popularyzuje problematykę związaną z wprowadzaniem nowego systemu oraz ewentualnych zagrożeń z tym związanych.

Przypominamy, że cyfryzacja naziemnego sygnału telewizyjnego dotyczy odbiorców, którzy by oglądać najpopularniejsze programy używają w tym celu własnych indywidualnych anten telewizyjnych lub anten zbiorczych. W żadnym przypadku nie dotyczy to użytkowników telewizji kablowych oraz telewizji satelitarnych. To oznacza, że problem wyłączenia naziemnego analogowego sygnału telewizyjnego dotyczy około 30% mieszkańców naszego kraju, w tym także województwa wielkopolskiego.

Biorąc pod uwagę stosunkowo wysoki poziom skomplikowania terminologii technicznej wiążącej się z nadawaniem i odbiorem sygnału telewizyjnego niezwykle ważne jest by nie podejmować pochopnych decyzji inwestycyjnych, które mogą nas narazić na niepotrzebne wydatki, a nawet straty. Warto dokonywać przemyślanych zakupów w lokalnych sklepach i punktach cieszących się zaufaniem konsumentów, w których dodatkowo można uzyskać wyczerpujące informacje techniczne na temat indywidualnych potrzeb i sposobów montażu niezbędnego sprzętu.

Dlatego zanim zostanie zakupiony dodatkowy sprzęt należy sprawdzić, czy już posiadany nie gwarantuje możliwości odbioru cyfrowego sygnału telewizyjnego, także przy wykorzystaniu bardziej zorientowanych sąsiadów, znajomych i przede wszystkim członków rodziny, przede wszystkim tych młodszych, którzy dysponują znacznie bogatszą wiedzą techniczną. Dopiero gdy odbiór cyfrowego sygnału telewizyjnego okaże się niemożliwy, należy udać się do sklepu lub punktu usługowego, który jest znany w okolicy ze swojego profesjonalizmu, co winno zagwarantować nam bezpieczeństwo zakupu. Unikajmy przypadkowych sprzedawców sprzętu, którego pochodzenie trudno zweryfikować. Nie dajmy się także omamić przedstawicielom handlowym, którzy będą próbowali wykorzystać wyłączenie sygnału analogowego dla zwiększenia własnych dochodów, bez brania pod uwagę potrzeb i możliwości odbiorcy.

Pamiętajmy także o naszych bliskich w wieku senioralnym. Oni są najbardziej narażeni na ponoszenie niepotrzebnych wydatków związanych z unowocześnianiem posiadanego sprzętu do odbioru telewizji. Dlatego w pełni uzasadniony jest apel Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka do mieszkańców województwa o osobiste zaangażowanie się i sprawdzanie sprzętu do odbioru TV, który jest na wyposażeniu seniorów w Naszych rodzinach. 

 

źródło - KWP - Poznań

Powrót na górę strony