Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania: "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Data publikacji 06.03.2013
Przykładowy obrazPolicjanci gnieźnieńskiej drogówki przeprowadzili akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone działania ukierunkowane były głównie na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom oraz wypracowanie właściwych relacji pomiędzy kierującymi a niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

 

Policjanci gnieźnieńskiej drogówki zmierzając do ograniczenia zdarzeń drogowych i ich ofiar z udziałem pieszych oraz zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i kierującymi jednośladami przeprowadzili w dniu 4 marca br. na drogach powiatu gnieźnieńskiego akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ponadto, podczas działań mundurowi zwracali szczególną uwagę także na kierujących pojazdami, którzy np. nie ustępują pierwszeństwa wobec pieszych; nieprawidłowo wyprzedzają, wymijają skrzyżowania, przejścia dla pieszych czy przejazdy dla rowerzystów. Celem działań było również ujawnianie i karanie tych pieszych i rowerzystów, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. W godz. 6-22 mundurowi w oznakowanych pełnili służbę w miejscach największego zagrożenia na drogach. Podczas prowadzonej akcji policjanci ukarali 27 pieszych za przechodzenie w miejscach niedozwolonych.Policjanci w trosce o bezpieczeństwo wszystkich pieszych i kierowców jednośladów, szczególnie w okresie wiosenno-letnim przypominają: Pieszy zobowiązany jest do:
  • korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza.
  • pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi
  • korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich
 Pieszemu zabrania się:
  • wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również dla przejściu dla pieszych
  • wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnienia potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnie lub torowisko
  • przebiegania przez jezdnię
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni.
Powrót na górę strony