Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznego telewizorku!

Data publikacji 22.11.2012

Przykładowy obrazW związku z realizowanym procesem cyfryzacji naziemnego sygnału telewizyjnego w bieżącym miesiącu między innymi na terenie województwa wielkopolskiego miały, lub wkrótce nastąpią kolejne wyłączenia analogowego sygnału telewizyjnego (w Gnieźnie 28 listopada br. o godz. 5.00). W związku z tym Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek podejmuje systematyczne starania zmierzające do zwiększenia świadomości społecznej w obszarze wdrażanego procesu, w czym czynnie wspiera go także Policja.

 

 

W piątek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się spotkanie Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka oraz przedstawicieli szeregu instytucji i podmiotów odpowiedzialnych za wdrożenie nowego systemu nadawania telewizji naziemnej z samorządowcami województwa wielkopolskiego wszystkich szczebli, zaczynając od sołectw poprzez gminy i powiaty, a kończąc na województwie. Celem spotkania było przedstawienie problematyki związanej z wprowadzaniem nowego systemu oraz ewentualnych zagrożeń z tym związanych.

Sprawa ta dotyczy odbiorców sygnału telewizyjnego, którzy by oglądać najpopularniejsze programy używają w tym celu własnych indywidualnych anten lub anten zbiorczych. W żadnym przypadku nie dotyczy to użytkowników telewizji kablowych oraz telewizji satelitarnych. To oznacza, że problem wyłączenia naziemnego analogowego sygnału telewizyjnego dotyczy około 30% mieszkańców naszego kraju, w tym także województwa wielkopolskiego.

Biorąc pod uwagę stosunkowo wysoki poziom skomplikowania terminologii technicznej wiążącej się z nadawaniem i odbiorem sygnału telewizyjnego niezwykle ważne jest by nie podejmować pochopnych decyzji inwestycyjnych, które mogą nas narazić na niepotrzebne wydatki, a nawet straty. Warto dokonywać przemyślanych zakupów w lokalnych sklepach i punktach cieszących się zaufaniem konsumentów, w których dodatkowo można uzyskać wyczerpujące informacje techniczne na temat indywidualnych potrzeb technicznych i sposobów montażu niezbędnego sprzętu.

Dlatego zanim zostanie zakupiony dodatkowy sprzęt należy sprawdzić, czy już posiadany nie gwarantuje możliwości odbioru cyfrowego sygnału telewizyjnego, także przy wykorzystaniu bardziej zorientowanych sąsiadów, znajomych i przede wszystkim członków rodziny, także tych młodszych, którzy dysponują znacznie bogatszą wiedzą techniczną. Dopiero gdy odbiór cyfrowego sygnału telewizyjnego okaże się niemożliwy, należy udać się do sklepu lub punktu usługowego, który jest znany w okolicy ze swojego profesjonalizmu, co winno zagwarantować nam bezpieczeństwo zakupu. Unikajmy przypadkowych sprzedawców sprzętu, którego pochodzenie trudno zweryfikować. Nie dajmy się także omamić przedstawicielom handlowym, którzy będą próbowali wykorzystać wyłączenie sygnału analogowego dla zwiększenia własnych dochodów, bez brania pod uwagę potrzeb i możliwości odbiorcy.

Docelowo do połowy przyszłego roku na terenie całego kraju, a co za tym idzie także województwa wielkopolskiego, nie będzie możliwy odbiór sygnału telewizyjnego w wersji analogowej, lecz pamiętać należy, że znaczna część naszego województwa zostanie pozbawiona możliwości odbioru tej wersji sygnału jeszcze przed końcem miesiąca listopada bieżącego roku.

W Gnieźnie 28 listopada 2012 r. o godz.5.00 nastąpi  wyłączenie nadajnika TV analogowej. Wyłączenie nie dot.abonentów platform kablowych, abonentów platform satelitarnych, posiadaczy nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T/MPEG-4 i Dolby Digital Plus.

 

źródło - KWP w Poznaniu

Powrót na górę strony