Bezpieczne wakacje 2012 - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacje 2012

Data publikacji 29.06.2012

Przykładowy obrazRozpoczęły się  wakacje co oznacza czas wypoczynku. Jednak w nadchodzącym  „Sezonie letnim 2012” policjanci z Gniezna będą pracowali na pełnych obrotach. Zrobią wszystko aby wypoczynek był bezpieczny dla dorosłych i dzieci.

 

 

 

Kontrole autokarów przewożących dzieci i urlopowiczów, sprawdzenia miejsc zakwaterowania kolonistów, kontrole kąpielisk to najważniejsze zadania dla części gnieźnieńskich policjantów na najbliższe dwa miesiące w związku z zabezpieczeniem „Sezonu letniego 2012”.

Jest już normą, że policjanci z naszego miasta od dawna angażują się w kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osób wypoczywających. Od kilku lat  skutecznie udaje się uniknąć utonięć dzieci. Zapewne nie bez znaczenia dla tego jest współpraca ze Strażą Miejską, Strażą Pożarną, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Rybacką i innymi służbami. W miarę możliwości wspierają oni policjantów swoją wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim specjalistycznym sprzętem. W tym roku znowu można spodziewać się wodnych patroli na jeziorze Niedzięgiel w Skorzęcinie, które będą kontrolować linie brzegowe i kąpieliska. Taka służba z założenia ma oddziaływać prewencyjnie na osoby korzystające ze sprzętu pływającego i kąpiące się. Mamy nadzieje stosować jedynie pouczenia, albowiem świadomość osób korzystających z uroków jezior jest coraz większa i tak na dobrą sprawę zdarzają się jedynie drobne niedociągnięcia.

Najpoważniejszą przyczyną utonięć w skali kraju jest nadal alkohol, który zaburza poczucie realnej oceny sytuacji. W ubiegłym roku nie ujawniliśmy zbyt wielu przypadków jego nadużywania podczas wypoczynku i mamy nadzieję, że tak będzie w tym sezonie.

Apelujemy do Państwa o stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Dotyczy to również osób korzystających ze sprzętu pływającego.

Drodzy Rodzice ! uważajcie na swoje pociechy, nie pozostawiajcie ich bez opieki. Warto przy tym pamiętać, że bezpiecznie jest na plażach strzeżonych, a więc tam gdzie są ratownicy. Najszybsze łodzie i najsprawniejsi ratownicy czy policjanci nie pomogą gdy zabraknie nam wyobraźni.

Przez ostatnie kilka tygodni miejscowi stróże prawa spotykali się z dziećmi i młodzieżą w szkołach oraz w komendzie policji. Tematem pogadanek były oczywiście „Bezpieczne wakacje”. Wiemy, że dzieci znają podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku, jednak to od nas dorosłych zależy ich zdrowie, a nawet życie.

Z doświadczenia wiemy, że mniej należy się martwić o wypoczywających w zorganizowanych grupach na różnego rodzaju obozach i koloniach, tam będą wykwalifikowani wychowawcy. Niestety znaczna część dzieci pozostanie w domach i to im należy poświęcić szczególnie dużo uwagi.