Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Drogówka podsumowała 2011 rok

Data publikacji 02.02.2012

Przykładowy obrazNaczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Sławomir Sikorski podsumował stan bezpieczeństwa na drogach w 2011 roku.

 

 

Szef gnieźnieńskiej drogówki podsumował 2011 rok w zakresie zdarzeń drogowych. W ubiegłym roku na terenie działania KPP w Gnieźnie doszło do 66 wypadków drogowych ( w 2010 roku do 55). W wypadkach zginęły 23 osoby, a 86 zostało rannych. Odnotowano 1064 kolizje drogowe ( w 2010 – 1184 kolizje).

Jako najczęstsze główne przyczyny wypadków i kolizji naczelnik Sikorski wymienia:

-         niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,

-         nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,

-         nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie, wymijanie.

Należy również podkreślić, że 6 wypadków i 37 kolizji zostało spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących.


W 2011 roku na terenie powiatu gnieźnieńskiego, tak jak i na terenie całego kraju wzrosła ilość wypadków drogowych oraz ilość osób zabitych i rannych. Za to nieznacznie spadła ilość kolizji drogowych.


Najtragiczniejsze w skutkach wypadki miały miejsce w Trzemżalu, Modliszewie i Lednogórze.  

Najbezpieczniejszym miesiącem był listopad, dniem tygodnia – sobota. Natomiast najniebezpieczniejszym miesiącem był styczeń i grudzień, dniem tygodnia – piątek. 

Na terenie działania gnieźnieńskiej komendy funkcjonariusze drogówki zatrzymali aż 212 pijanych kierowców, w 2010 – 143 nietrzeźwych. Jest to wzrost w porównaniu do lat poprzednich.

Widzę jednak znaczną zmianę w podejściu do tego problemu. Dzięki nagłośnieniu tematu i akcjom prewencyjnym ludzie nie chcą pijanych na drogach, po prostu się ich boją. Świadczą o tym chociażby liczne zgłoszenia takich przypadków do dyżurnego KPP w Gnieźnie – mówi podkom. Sikorski. W ciągu roku policjanci drogówki nałożyli ponad 12,5 tys. mandatów karnych i skierowali 334 wnioski o ukaranie do sądów.   

Policjanci wydziału przeprowadzili działania prewencyne takie jak: „Trzeźwość”, „Prędkość”, „Pasy” „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Bezpieczny weekend”, czy „Bus”. Akcje te miały na celu zwrócenie uwagi na wyszczególnione grupy wykroczeń i wyegzekwowanie od uczestników ruchu stosowania się do przepisów prawa. Działania te na stałe wpisały się do kalendarza gnieźnieńskiej „drogówki”. 

Policjanci wydziału ruchu drogowego zabezpieczali również szereg uroczystości i imprez odbywających się w mieście i powiecie, wykonali kilkadziesiąt pilotaży pojazdów ponadgabarytowych oraz zorganizowanych grup kibiców przemieszczających się przez teren naszego powiatu. Funkcjonariusze drogówki uczestniczyli także w spotkaniach i prelekcjach z uczniami szkół, w trakcie których omawiali zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Powrót na górę strony