Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny rowerzysta

Data publikacji 05.05.2011
rowerKierujący rowerem powinni zadbać o ich właściwy stan techniczny. Przed wyjazdem na drogę należy sprawdzić w szczególności stan ogumienia, działanie świateł i hamulców oraz prawidłowość ustawienia lusterka.

 

 

Kierujący rowerem, który nie ukończył 18 lat musi posiadać uprawnienie w postaci karty rowerowej o którą może ubiegać się każdy kto ukończył 10 lat. Co innego z dorosłymi - ustawodawca stwierdził, że nie mają oni obowiązku posiadania karty rowerowej (art. 87 pkt 3 kodeksu drogowego stanowi: "Nie wymaga się uprawnienia do kierowania rowerem, motorowerem lub pojazdem zaprzęgowym od osoby, która ukończyła 18 lat).

Przepisy jasno stanowią natomiast w kwestii wyposażenia roweru, który powinien posiadać: z przodu jedno światło pozycyjne barwy białej; z tyłu jedno światło odblaskowe koloru czerwonego o kształcie innym niż trójkąt; jedno światło pozycyjne koloru czerwonego (może być migające); co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy.  

 

Czego rowerzyście nie wolno:  - przejeżdżania rowerem przez przejścia dla pieszych (przekraczając jezdnię musi zsiąść z  roweru i przeprowadzić go po pasach),

- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz stóp na pedałach,

- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu drogowego,

- czepiania się pojazdów

- szczególnie popularne zjawisko na wsiach gdzie praktykowane jest chwytanie się ciągnika,  

- zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny na przejazdach dla rowerzystów, oraz wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd,

- Nie wolno mu jeździć po autostradzie, ani po drodze ekspresowej.

Oprócz przepisów opracowanych specjalnie dla rowerzystów musimy pamiętać, że obowiązują ich również przepisy dotyczące innych kierujących – np. zakaz ruchu, nakaz jazdy w określonym kierunku, czy zakaz wjazdu. 

Bardzo istotną kwestią jest również kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu – pamiętajmy, że przepisy w tym zakresie obowiązują wszystkich kierujących – również rowerzystów. W zależności od zawartości alkoholu „zawiany” rowerzysta popełnia wykroczenie lub przestępstwo i w przypadku kiedy posiada Prawo Jazdy może je stracić za kierowanie rowerem po alkoholu. 

Dobry sposób na rodzinny relaks to wycieczki rowerowe, jednak znowu należy pamiętać o obowiązujących przepisach – małe, do 7 lat dziecko możemy przewozić na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone w specjalnym foteliku zapewniającym bezpieczną jazdę, samodzielny rowerzysta, który nie ukończył 10 lat może korzystać z chodnika, ale musi znajdować się pod opieką dorosłego.

Zachęcamy do jazdy w kaskach ochronnych i stosowania elementów odblaskowych, które powodują, że jesteśmy bardziej widoczni przez co oczywiście bezpieczniejsi.

Powrót na górę strony