Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Drogówka" podsumowała miniony rok

Data publikacji 12.01.2011
podkom_slawomir_sikorskiNaczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Sławomir Sikorski podsumował stan bezpieczeństwa na drogach w 2010 roku. Spadła liczba wypadków drogowych w naszym powiecie, w tym ilość osób rannych i zabitych. Jak podkreśla szef gnieźnieńskiej drogówki wpływ na taki stan rzeczy miały między innymi podejmowane działania kontrolne, akcje profilaktyczne, a także służba patrolowa nieoznakowanym radiowozem na drogach powiatu.

 

 

 

Naczelnik gnieźnieńskiej drogówki podsumował 2010 rok w zakresie liczby wypadków drogowych. W porównaniu do 2009 roku było ich znacznie mniej. W 2010 roku na terenie powiatu doszło do 55 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 65 zostało rannych, w 2009 roku doszło natomiast do 81 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 122 zostały ranne.

- To znaczny spadek - informuje Sławomir Sikorski.
Nie mniej jednak odnotowaliśmy nieznaczny wzrost ilości kolizji. Najtragiczniejsze w skutkach wypadki miały miejsce w Cielimowie i w okolicach Niechanowa.  Jako najczęstsze przyczyny wypadków podkom. Sikorski wymienia niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (21), nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu (10) oraz nieprawidłowe wyprzedzanie (5). Należy również podkreślić, że 4 wypadki zostały spowodowane przez nietrzeźwych kierowców. Najbezpieczniejszym dniem tygodnia była niedziela. Wówczas najrzadziej dochodziło do wypadków czy kolizji, a najbardziej niebezpiecznym była sobota. W tym dniu zdarzeń było najwięcej.

Na terenie działania gnieźnieńskiej komendy funkcjonariusze drogówki zatrzymali aż 135 pijanych kierowców. To liczba bardzo zbliżona do zatrzymań w minionych latach.-Widzę jednak znaczną zmianę w podejściu do tego problemu. Dzięki nagłośnieniu tematu i akcjom prewencyjnym ludzie nie chcą pijanych na drogach, po prostu się ich boją. Świadczą o tym chociażby liczne zgłoszenia takich przypadków do dyżurnego KPP w Gnieźnie – mówi podkom. Sikorski. W ciągu policjanci wydziału nałożyli ponad 10 tys. mandatów karnych.   

Na poprawę bezpieczeństwa wpłynęły takie działania jak: „Trzeźwość”, „Prędkość”, „Pasy” „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Bezpieczny weekend”, czy „Bus”. Akcje te miały na celu zwrócenie uwagi na wyszczególnione grupy wykroczeń i wyegzekwowanie od uczestników ruchu stosowania się do przepisów prawa. Działania te na stałe wpisały się do kalendarza gnieźnieńskiej „drogówki”. 

Policjanci wydziału ruchu drogowego zabezpieczali również szereg uroczystości i imprez odbywających się w mieście i powiecie. Nadmienić również należy, że funkcjonariusze delegowani byli do zabezpieczenia uroczystości pogrzebowych Prezydenta RP oraz jego małżonki w Krakowie.

 

 

podkom_slawomir_sikorski

 

 

       

       

 

       

 

Powrót na górę strony