Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Zwolnij. Zwierzę na drodze"

Data publikacji 11.01.2011
zwierzenadrodze"Zwolnij! Zwierzę na drodze!”, to hasło kampanii, jaką rozpoczęła organizacja ekologiczna WWF Polska we współpracy z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Lasami Państwowymi na rzecz zapobiegania wypadkom z udziałem dzikich zwierząt.  

 

Teraz, gdy na drodze jest bardzo ślisko, a widoczność często jest ogranicza mgła czy padający śnieg, należy zachować szczególną ostrożność.

Codziennie na polskich drogach giną dzikie zwierzęta! Wśród nich, oprócz saren czy dzików, są tak rzadkie i chronione prawem gatunki jak ryś, wilk, a nawet niedźwiedź. Przyczyną ich śmierci jest najczęściej nierozważna jazda kierowców. Zdejmując nogę z gazu w miejscach występowania dzikich zwierząt, sprawimy, że nasze drogi będą bezpieczne zarówno dla ludzi jak i przyrody.

Kilka informacji, które pomogą uniknąć zderzenia ze zwierzęciem:                                                

Dzikie zwierzęta  najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.

Zwracaj baczną uwagę na pobocza - mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę.

Sarna oślepiona przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Jest to zjawisko tzw. „zamrożenia". Zwierzę tkwi w nim tak długo, dopóki nie pojawi się inny bodziec. Widzisz zwierze na drodze - użyj klaksonu.

Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, np. sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie - za nim mogą podążać inne zwierzęta.

Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

Wypadek z udziałem zwierząt -

 Jeśli jesteś uczestnikiem zdarzenia drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio pod numer 997. Policja przyjmie informację o zdarzeniu, poinformuje leśniczego lub lekarza weterynarii oraz wyśle funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zabierać do samochodu rannych zwierząt. Najlepiej w ogóle nie dotykać zwierzęcia i poczekać na pomoc. Bezwzględnie należy pamiętać, że jest to dzikie zwierzę, którego reakcji, zwłaszcza, gdy jest ranne, nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Krótka statystyka

W 98% przypadków kolizji zwierzęta takie jak sarny czy jelenie ponoszą śmierć na drodze lub w wyniku poniesionych obrażeń. Z uwagi na brak ogólnokrajowego numeru telefonu dedykowanego pomocy rannym zwierzętom i służb mogących zawieźć zwierzę do lecznicy - większość z nich nie ma szans na przeżycie i kona w męczarniach.

Zderzenie rozpędzonego auta ze zwierzęciem ważącym kilkaset kilogramów jest niebezpieczne także dla ludzi uczestniczących w kolizji - rannych w wypadkach jest 2% uczestników (w Polsce jest to ponad 200 osób rocznie), ofiary śmiertelne wśród ludzi zdarzają się w 0,04% wypadków (śmierć ponosi około 10 osób rocznie). Koszty naprawy zniszczonego pojazdu, które mogą wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, ubezpieczyciel zwróci pod warunkiem posiadania polisy AC (a strata jest wyższa niż 500 zł). Ryzyko takiej kolizji jest bardzo wysokie, ponieważ samochodów ciągle przybywa,. Ciągle  brakuje też przejść dla zwierząt, dzięki którym mogłyby przedostać się na drugą stronę jezdni, która stanowi dla nich trudną do pokonania, często śmiertelną barierę.

Każdy z nas może pomóc w zmniejszeniu liczby zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt na polskich drogach!

Pamiętaj:

żeby zwolnić, kiedy przejeżdżasz przez obszary leśne,

jeżeli jesteś świadkiem bądź uczestnikiem kolizji z udziałem zwierząt, poinformuj o tym -  wypełnij specjalną anonimową ankietę na stronie www.zwolnij.wwf.pl. Przekazane przez Ciebie informacje pomogą w zebraniu danych na temat ilości wypadków z udziałem zwierząt i ich lokalizacji. Dzięki temu możliwe będzie poznanie skali problemu i wytypowanie miejsc, w których należy wprowadzić specjalne przejścia dla zwierząt, bądź inne rozwiązania, ograniczające zdarzenia z udziałem zwierząt.

Źródło: www.zwolnij.wwf.pl

 

Powrót na górę strony