Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrzegamy przed włamywaczami!

Data publikacji 29.10.2010
W czwartek, 28 października, 2010 roku między 7.30 a 18.00 w Gnieźnie na ul. Laubitza w Gnieźnie włamywacz uszkodził okno balkonowe znajdujące się na parterze budynku wielorodzinnego, a następnie po dostaniu się do środka mieszkania ukradł z niego aparat fotograficzny z obiektywem firmy Nikon, biżuterię złotą oraz Playstation 2. Właścicielka wyceniła straty na 3 500 zł. Przypominamy, jak zapobiegać takim włamaniom.

 

 

Podejmujemy szereg działań, by zapobiegać podobnym zdarzeniom, ale warto tu podkreślić, że bez pomocy właścicieli czy mieszkańców domków (budynków wielorodzinnych) te działania mogą być utrudnione. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby pamiętali o tym, że zabezpieczenie swojego mienia w dużej mierze zależy od nas samych, dlatego bądźmy czujni i spełniajmy wszystkie podstawowe zasady bezpieczeństwa.  

Przypomnijmy:

- Nie zostawiaj w zabudowaniach gospodarczych, wolno stojących, w oddaleniu od skupisk ludzkich, żadnych przedmiotów wartościowych.

- Najwięcej włamań dokonywanych jest przez drzwi i okna, dlatego też wyposaż je w dobre zamki, rygle i zasuwy.

- Wskazanym jest zamontowanie instalacji alarmowej podłączonej np. do telefonu sąsiadów. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego zainstaluj oświetlenie podwórka. Jeżeli masz psa, a obejście jest ogrodzone, uwalniaj go z uwięzi.

- Zanotuj (Karty Bezpieczeństwa Przedmiotów Wartościowych dostępnej są w punkcie recepcyjnym Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie) marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (sprzęt AGD, RTV, maszyny rolnicze, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są Twoją własnością).

- Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych ,,przy kieliszku", nigdy nie zapraszaj do swego mieszkania w ten sposób poznanych ludzi, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.

- Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich zabudowania. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, na posesji, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z podwórka, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

- Opuszczając na dłużej mieszkanie/dom (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

- Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania/domu np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. rozpoznanie terenu i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

- Uważaj na „kręcących się” w pobliżu zabudowań ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd, spisać numery rejestracyjne pojazdów jakimi przyjechali. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienia Twego lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.

- Zwróć uwagę na samochody dostawcze, ciężarówki itp. jeżdżące po bezdrożach i w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do popełnienia włamań i kradzieży. Spisuj ich numery rejestracyjne i w razie podejrzeń niezwłocznie informuj Policję.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony