Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo "Metodą na wnuczka"

Data publikacji 17.09.2010
falszywy_wnuczekGnieźnieńscy śledczy zostali powiadomieni przez mieszkankę Gniezna o oszustwie na jej szkodę tzw. „Metodą na wnuczka”. Mężczyzna podając się za wnuczka 79-latki oszukał ją. Starsza Pani straciła w ten sposób ponad 20 000 zł.

 

 

Do zdarzenia doszło we wtorek, 14 września 2010 roku około 11.00 na os. Winiary w Gnieźnie. Z 79-letnią kobietą telefonicznie skontaktował się  mężczyzna, podając się za jej wnuczka. Dzwoniący prosił o pożyczenie jak największej sumy pieniędzy. Tłumaczył „babci”, że spowodował wypadek drogowy i by uniknąć konfliktów z prawem pilnie potrzebuje dużej ilości gotówki. Kobieta powiedziała, że pieniędzy nie ma. Mężczyzna był nachalny, mówił, że nie chce by o sprawie dowiedzieli się jego rodzice. Troska o wnuczka zwyciężyła i kobieta zgodziła się pomóc. Podczas jednego z kolejnych telefonów powiedział, że po pieniądze przyjedzie kolega, ponieważ on musi być na miejscu wypadku. Około 16.00 do zgłaszającej przyszedł nieznajomy. Po otrzymaniu pieniędzy mężczyzna podziękował i wyszedł z mieszkania. Wczoraj starsza Pani wybrała się do wnuka z wizytą. Wówczas okazało się, że została oszukana.           

Z reguły schemat oszustw wygląda w następujący sposób: Ofiarami przestępstw są osoby w podeszłym wieku. Oszuści w trakcie rozmowy telefonicznej podają się za członków rodziny - głównie za wnuków. Podstępem zyskują sobie zaufanie ofiary. Dzwoniąc proszą o udzielenie natychmiastowej pożyczki na pilne wydatki. Złodziej przygotowując się do popełnienia tego typu przestępstwa, w trakcie obmyślania planu dokładnie zapoznaje się z historią życia ofiary. Obserwuje jej rodzinę. Kolejnym krokiem jest uzyskanie od ofiary jej numeru telefonu  komórkowego. Następnie w krótkim okresie kontaktując się telefonicznie z poszkodowanym przypominają o pożyczce i proszą o szybkie jej udzielenie. Po odbiór wyłudzonych pieniędzy zgłasza się człowiek przedstawiony ofierze jako bliski przyjaciel rodziny. Nieświadoma oszustwa poszkodowana przekazuje pieniądze nieznanej jej wcześniej osobie. Spotkanie ma miejsce w pobliżu miejsca zamieszkania ofiary. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie ostrzegają mieszkańców miasta, głównie osoby starsze przed oszustami. Przed udzieleniem pożyczki należy skontaktować się z rodziną, by potwierdzić informację. Prosimy o zachowanie ostrożności w każdym tego typu przypadku i kontakt z Komendą Powiatową Policji w Gnieźnie osobisty lub z dyżurnym komendy pod numerem telefonu (61) 426 - 02 -11, telefon alarmowy 997.

Powrót na górę strony