Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Barykada, odparcie napadu na konwój, wyciek substancji chemicznej czyli ćwiczenia służb

Data publikacji 23.06.2010
cwiczenia_w_zk_gebarzewo_malePolicjanci oraz Państwowa Straż Pożarna czyli podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządku publicznego wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych we wtorek 22 czerwca 2010 roku w godz. 10.00 – 13.00 przez Zakład Karny w Gębarzewie. Ich celem było skuteczne opanowanie sytuacji krytycznych, w tym występowania różnych zagrożeń i wymiana doświadczeń pomiędzy współpracującymi ze sobą służbami.

Oto scenariusz, według którego odbywały się ćwiczenia:
Funkcjonariusz pełniący służbę w sali widzeń zauważa, że trzech osadzonych zaczyna rozmawiać ze sobą, zaraz potem zaczynają niszczyć przedmioty i sprzęty znajdujące się tym pomieszczeniu. Za pomocą stołów i krzeseł barykadują się w sali. Zadanie to odblokowanie pomieszczenia.

Drugie założenie to konwój do szpitala tymczasowo aresztowanego mężczyzny, który się samookaleczył. Podczas organizacji konwoju okazuje się, że w trakcie podróży może dojść do próby odbicia osadzonego. Wcześniej został aresztowany za przewodzenie grupą przestępczą. Zadanie brzmi: w przypadku zamachu terrorystycznego odparcie napadu na konwój przy współudziale funkcjonariuszy Policji.

Według trzeciego założenia na przyległym do zakładu karnego torowisku doszło do wycieku kwasu lub podobnie działającej szkodliwej substancji. Z uwagi na zagrożenie dla środowiska i ludzi, w tym w szczególności wszystkich osób znajdujących się na terenie zakładu powiadomiony zostaje wydział zarządzania kryzysowego, Policja i Straż Pożarna. Zadanie to zorganizowanie akcji ratunkowej.

Tak wyglądały ćwiczenia w Zakładzie Karnym w Gębarzewie. Służby biorące udział w ćwiczeniu mogły sprawdzić sprawność działania organizacji i obiegu informacji, umiejętności elastycznego kierowania siłami i środkami oraz podejmowania trafnych decyzji w czasie działań przez przełożonych różnych szczebli.

 

cwiczenia_w_zk_1
zdjęcie - archiwum ZK

 

 

cwiczenia_w_zk
zdjęcie - archiwum ZK

 

cwiczenia_w_zk_gebarzewo_1

 

cwiczenia_w_zk_gebarzewo 
Powrót na górę strony