Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacje 2010

Data publikacji 14.06.2010
bezpieczne_wakacje_2010Niebawem dzieci i młodzież szkolna  rozpoczną letnie wakacje. Bardzo często łączą się one z wyjazdami poza miejsce zamieszkania. Korzystamy z różnych form wypoczynku – zorganizowanych obozów, kolonii, wczasów czy wyjazdów indywidualnych.
Aby letni wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad, którymi jak co roku dzielą się gnieźnieńscy policjanci :

 

 

 wybieramy odpowiednią ofertę


Wybierając obóz, kolonię czy wczasy rodzinne radzimy skorzystać  ze sprawdzonych biur podróży. Biuro powinno być zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki, posiadać zezwolenie na organizowanie imprez turystycznych wydane przez wojewodę i gwarancje ubezpieczeniowe. Okazania tych dokumentów możemy żądać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

• bezpieczna podróż


Przed planowanym wyjazdem odpowiednio wcześniej sprawdź stan techniczny swojego samochodu, zwłaszcza hamulców i świateł oraz stan ogumienia; nie zapominaj o uzupełnieniu braków w apteczce samochodowej! Podróż rozpoczynaj zawsze wypoczęty. Trasę jazdy odpowiednio zaplanuj, wliczając w to miejsca odpoczynku, najlepiej na tzw. „bezpiecznych parkingach”. Jeżeli musisz dotrzeć w określone miejsce w określonym czasie wyjedź wcześniej, przewidując sytuacje na drodze mogące opóźnić jazdę. Unikniesz w ten sposób zbędnego pośpiechu i zdenerwowania, mogącego mieć wpływ na Twoją ocenę sytuacji na drodze;   Jeżeli jednak stało się coś, co znacząco opóźnia Twą jazdę – nie spiesz się! Pamiętaj, ze lepiej dojechać nieco później, ale za to bezpiecznie.

Jeżeli jednak stało się coś, co znacząco opóźnia Twą jazdę – nie spiesz się! Pamiętaj, ze lepiej dojechać nieco później, ale za to bezpiecznie.

Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa i dbaj, aby podróżujący z Tobą także je zapinali. Dzieci przewoź w przystosowanych do tego celu fotelikach. Pamiętaj o nakazie używania w trakcie jazdy świateł mijania. Ich włączenie uczyni Cię wielokrotnie lepiej widzialnym na drodze, zwłaszcza w słoneczne dni.

Nigdy nie pij alkoholu w żadnej postaci, jeżeli planujesz jazdę jako kierujący. Pamiętaj że upały wpływają na Twoją tolerancję na alkohol. Nietrzeźwi kierowcy przeważnie czynią krzywdę innym – chyba nie chcesz stać się zmotoryzowanym mordercą?!

 Podróżując koleją lub autobusem pilnuj swojego bagażu i rzeczy osobistych. Zawsze miej je w zasięgu wzroku. W czasie jazdy nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych, zwłaszcza alkoholu. Bardzo często zdarza się, że z pozoru sympatyczny towarzysz podróży tylko czeka, aby uśpić Twą czujność i okraść Cię.

Stale obserwuj swych najmłodszych – dziecko pozostawione choćby na chwilę bez opieki narażone jest na wiele niebezpieczeństw. Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na kolonie, obóz lub wycieczkę autokarem zgłoś ten fakt Policji – policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu oraz kondycję kierowcy.  

• zabezpiecz mieszkanie

Wyjeżdżając zostaw swoje mieszkanie pod opieką zaufanych sąsiadów, znajomych lub członków rodziny. Pozostaw im klucze i koniecznie kontakt do siebie (adres miejsca pobytu ewentualnie numer telefonu). Nie pozostawiaj w mieszkaniu gotówki lub biżuterii. Na czas wyjazdu umieść je w banku lub przekaż zaufanym osobom.

Jeżeli spędzasz wakacje w domu nie wpuszczaj do środka nieznanych sobie osób, oferujących rozmaite usługi, podających się za akwizytorów lub urzędników. Wystarczy chwila nieuwagi, a możesz zostać okradziony.

Zabezpiecz opiekę nad pozostającymi w domu osobami starszymi, nieporadnymi lub dziećmi. Nie chwal się i nie rozpowiadaj wśród obcych o swoich planach wakacyjnych, związanych zwłaszcza z perspektywą dłuższego wyjazdu.

Jeżeli posiadasz w mieszkaniu cenne przedmioty postaraj się właściwie zabezpieczyć mieszkanie. Pamiętaj, że zdecydowana większość włamań do mieszkań i budynków to włamania przez drzwi lub okna. Wyposaż je w atestowane okucia antywłamaniowe, kraty zewnętrzne i zamki antywłamaniowe.

Powrót na górę strony