Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo wspólną sprawą

Data publikacji 04.12.2009
Okres Świąt Bożego Narodzenia jest czasem szczególnym. Jego wyjątkowość powoduje również to, iż właśnie w tym okresie jesteśmy szczególnie narażeni na przykład na ataki ze strony kieszonkowców i pospolitych złodziei. Z tego właśnie powodu funkcjonariusze Ogniwa Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii oraz policyjny instruktor samoobrony opowiadali i uczyli studentów Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jak zapobiegać i bronić się przed napastnikami.

 

 

Pierwszy głos zabrał Wojciech Krawczyk, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Rozpoczynając spotkanie powiedział, że program „Razem Bezpieczniej” ma charakter ogólnopolski, a starostwo w nim uczestniczy. Celem programu jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego i zapobieganie przestępczości.

 

Zaraz potem funkcjonariusze Ogniwa Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii  z Komendy Powiatowej w Gnieźnie przeprowadzili szkolenie dla słuchaczy-seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Na początku wszystkim przedstawione zostały dwie scenki filmowe mające na celu zaprezentowanie bardzo dotkliwego problemu czyli kieszonkowców. Filmy przedstawiły metody działania złodziei.
Złodzieje wykorzystują ścisk w przejściach, korytarzach, prowokują przypadkowe potknięcia. Trzeba tego się ustrzec – podkreśla st. asp. Aldona Nowak, Kierownik Ogniwa. Policjantka przedstawiła również kilka skutecznych sposobów mających na celu zapobieganiu kradzieży.


Następnie st. asp. Małgorzata Miłończyk omówiła zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i to nie tylko w sferze ochrony przed złodziejami, ale i bezpieczeństwie pieszych w ruchu drogowym. Wspomniała też o tym, jak reagować na wypadki drogowe. Poruszony został również temat telefonów komórkowych - jak zapobiegać ich zaginięciu oraz co zrobić, jeśli już się to stanie.


Kolejnym etapem spotkania był policyjny pokaz w wykonaniu policyjnych instruktorów samoobrony.
Można było zobaczyć, co zrobić, żeby odepchnąć sprawcę, żeby ustrzec się kradzieży torebki, gdzie uderzyć i jak to zrobić.


Na zakończeniu każdy uczestnik spotkania otrzymał magnes na lodówkę, zawierający wszystkie najważniejsze telefony alarmowe oraz kartę bezpieczeństwa przedmiotów wartościowych, która po poprawnym wypełnieniu może być bardzo przydatna w odnalezieniu straconych przedmiotów.


Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, Starostwa Powiatowego i Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

policjantki_agnieszka_jankowska_i_malgorzata_milonczyk
 


 

Powrót na górę strony