Odblask może uratować Ci życie - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblask może uratować Ci życie

Data publikacji 28.10.2009

odblaskiJest jesień, dni są coraz krótsze, często mgliste i deszczowe, wcześniej zapada mrok, powroty ze szkoły i pracy są szczególnie niebezpieczne. Niechronieni uczestnicy ruchu są słabo widoczni. Bez odblasków pieszy jest widoczny z około kilkudziesięciu metrów. Jeden element odblaskowy powoduje, że pieszego widać z odległości od 120 do 160 metrów. Jesienią na drogach słabiej widoczni są też rowerzyści. Również oni powinni zadbać o elementy odblaskowe i dobre oświetlenie rowerów.

 

 

Grupą szczególnie narażoną na udział w wypadkach drogowych są piesi i rowerzyści. Często zupełnie niewidoczni  w szarych ubraniach, bez odblasków, a rowerzyści bez oświetlenia.

Rower powinien mieć  z przodu jedno białe światło pozycyjne, z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło pozycyjne; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Elementy odblaskowe  mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów.

Zgodnie z przepisami osoby do 15 lat mają obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku. Dobrze jednak, żeby wszyscy piesi, niezależnie od wieku stosowali odblaski w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków, butów z takimi elementami. Powinni również unikać szarych ubrań, ponieważ są w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców, nie wbiegać na jezdnię, bo na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkaset metrów, więc trudno w tych warunkach uniknąć potrącenia, przez jezdnię przechodzić zawsze w miejscach wyznaczonych.   

Kierowcy powinni zachować w tym czasie szczególną ostrożność, zwłaszcza przejeżdżając przez tereny zbudowane.