Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijany kierowca quada

Data publikacji 06.07.2009
zdjecie_quadaDoświadczenia policjantów wskazują, że użytkownicy quadów często naruszają przepisy lub tłumaczą się ich nieznajomością. Wczoraj na terenie gminy Trzemeszno policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę jadącego tym pojazdem.

 

Wczoraj ok. godz. 15 w miejscowości Rudki w gminie Trzemeszno podczas rutynowej kontroli policyjnej okazało się, że 29-letni kierowca quada jest pijany. Przeprowadzone badanie wykazało w jego organizmie 3 promile alkoholu. Kierowca quada odpowie przed sądem za kierowanie w stanie nietrzeźwości  pojazdem mechanicznym po drodze publicznej.
 Przypominamy - quad, czyli czterokołowy wszędołaz, to nie zabawka! Musi być zarejestrowany, a kierujący nim człowiek musi mieć uprawnienia, by nim kierować! Te małe, bardzo mocne i często niebezpieczne pojazdy mają coraz więcej zwolenników.  Zgodnie z polskim prawem:

- QUAD jest pojazdem samochodowym albo motorowerem (decyduje pojemność silnika i prędkość, jaką może osiągnąć), dlatego musi być zarejestrowany - tylko wówczas może poruszać się po drogach;
- by kierować QUADEM - pojazdem samochodowym, trzeba mieć prawo jazdy kategorii B lub B1;
- by kierować QUADEM - motorowerem (pojemność silnika nie przekracza 50 cm3 , a konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h) trzeba mieć kartę motorowerową; obowiązek ten dotyczy kierujących między 13 a 18 rokiem życia;
- zarejestrowany QUAD nakłada na jego właściciela obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej;
- kierowanie niezarejestrowanym bądź nieubezpieczonym QUADEM skutkuje odholowaniem pojazdu i niemałymi kosztami (zapłata za holowanie i kara za brak ubezpieczenia OC, to równowartość 100 euro)
- kierowanie QUADEM bez uprawnień to mandat w kwocie 500 złotych.

Powyższe zasady dotyczą quadów, które jeżdżą po drogach publicznych. QUAD niezarejestrowany i nieubezpieczony może poruszać się po bezdrożach, ale pamiętać trzeba, że wówczas po drogach trzeba wozić go na przyczepie, lawecie, ciężarówką.

Pamiętajmy, nie wszystkie bezdroża można zdobywać QUADEM - np. na terenie parków narodowych wolno jeździć tylko drogami publicznymi i po wyznaczonych traktach. Złamanie zakazu wiąże się z karą aresztu do 30 dni albo grzywny do 5 tysięcy złotych.

Trzeba też zwracać uwagę na znaki ustawione przy lasach - często zdarza się, że ograniczają one swobodę poruszania się po nich pojazdem.

Przypominamy - jeżdżąc QUADEM trzeba zadbać o bezpieczeństwo, używać hełmu i ochraniaczy. Dobrze jest wybierać się na przejażdżkę w towarzystwie, w razie wypadku znajomy wezwie pomoc. Warto też sprawdzić, czy tam, gdzie jeździmy, jest zasięg sieci komórkowej.

Powrót na górę strony