Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali czterech pijanych rowerzystów

Data publikacji 04.06.2009
Podczas ostatniej doby na terenie powiatu gnieźnieńskiego policjanci zatrzymali czterech pijanych rowerzystów. Rekordzista miał ponad trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Pierwszego już przed godziną10.00 w Żydowie. Patrol Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymał do kontroli rowerzystę – Andrzeja R., mieszkańca gminy Niechanowo. Przeprowadzone badanie wykazało u mężczyzny 3,2 promile alkoholu w organizmie. 

Trzy godziny później w Witkowie na ul. Dworcowej miejscowi funkcjonariusze podczas przeprowadzonej kontroli drogowej wyczuli od rowerzysty woń alkoholu. Badanie alkotestem wykazało, że w organizmie Mirosława K. znajduje się 1,7 promila alkoholu.   

W Trzemesznie o godzinie 16.00 policjanci „drogówki” zatrzymali 38-letniego mieszkańca tego miasta, który kierował rowerem mając 1,26 promila alkoholu. 

Na ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie chwilę po 21.00 funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego zatrzymali 46-letniego mieszkańca Gniezna, który kierował rowerem mając w organizmie 1,89 promila. 

 

Przypominamy!  

Zabronione jest kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu lub podobnie do niego działającego środka (np. narkotyków, leków).

Jadący rowerem w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie) popełnia wykroczenie, za które grozi grzywna do 5 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów (sąd orzeka, czy wszystkich), w tym wypadku prawo jazdy można stracić na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jadący rowerem w stanie nietrzeźwości popełnia przestępstwo, za które grozi kara rocznego pozbawienia wolności oraz grzywna. Można też stracić prawo jazdy na okres minimum 1 roku, a maksymalnie 10 lat.

Przepisy zabraniają także przewożenia na rowerze osoby będącej pod wpływem alkoholu.

By móc kierować rowerem wieloosobowym oraz przewozić na rowerze inną osobę, trzeba mieć ukończone 17 lat. 

Powrót na górę strony