Laurka i dziesięć życzeń - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Laurka i dziesięć życzeń

Data publikacji 26.05.2009

akcja_-_przeciwdziaanie_przemocy_002Nie wyśmiewaj, nie obrażaj, nie lekceważ to tylko niektóre z dziesięciu życzeń zamieszczonych na kolorowych laurkach. Od dzisiaj w powiecie gnieźnieńskim rusza akcja prewencyjna, której celem jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec dzieci. Jej inauguracja miała miejsce w Przedszkolu „Mali Polanie” mieszczącym się przy ul. Budowlanych w Gnieźnie.

 

Dzień Matki, przypadający zaraz po nim Dzień Dziecka i przypadający za kilkanaście dni Dzień Ojca są okazją do składania sobie ciepłych życzeń. Laurki za pośrednictwem dzieci w najbliższych dniach dotrą do osób im najbliższych, rodziców.  

Gnieźnieńscy policjanci, pracownicy socjalni i biuro posła na sejm RP Pawła Arndta przygotowali kilka tysięcy takich kartek. Otrzymają je dzieci w przedszkolach, młodsze dzieci w szkołach podstawowych a nawet żłobku. Wystarczy wpisać adresata. 

Policjanci chcą w ten sposób zwrócić uwagę, że do przemocy dochodzi w różnych rodzinach. Tylko w bieżącym roku gnieźnieńscy funkcjonariusze przyjęli 41 zgłoszeń dotyczących przemocy w rodzinie. Świadkami zachowań dorosłych w większości tych przestępstw byli najmłodsi.  

Jak podkreśliła podczas inauguracji akcji asp. Małgorzata Miłończyk z Ogniwa Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii wszyscy powinniśmy reagować na przemoc wobec dzieci.

 Przedszkolaki nauczyły się wierszyka:            

 „Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać.           

 I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać”    

Zaraz potem podeszły z otrzymanymi laurkami i piernikami w kształcie serc do swoich rodziców i złożyły im życzenia.      

Dzieci mają prawo do szczęśliwego dzieciństwa. Dziecko szczęśliwe, radosne to dziecko pewne siebie. Drodzy rodzice, bądźmy zawsze dla nich wzorem. Pamiętajmy, przemoc jak każde znaczące doświadczenie, odciska swój ślad w psychospołecznym funkcjonowaniu dziecka.

 

Najważniejszym przesłaniem jest, by rodzice czytając życzenia zastanowili się czy stosowane przez nich metody wychowawcze są właściwe i wyciągnęli z tego właściwe wnioski.

 

 

 

 

Gnieźnieńscy policjanci serdecznie dziękują Starostwu Powiatowemu za wsparcie finansowe akcji.

 

laurka
asp._mioczyk
laurka_i_calus_dla_mamy