Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Data publikacji 25.05.2009

Dzisiaj w Polsce obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Dzień, którego symbolem jest niezapominajka. W Polsce rocznie ginie 20 tys. ludzi. Co czwarty zaginiony to nastolatek, który uciekł z domu. W ubiegłym roku w powiecie gnieźnieńskim policjanci przyjęli 17 takich zgłoszeń ( 7 dotyczących zaginięcia chłopców, 10 dziewcząt ).  

 

 

Każdego roku Policja odnotowuje przypadki zaginięć dzieci i nastolatków. Większość z nich udaje się odnaleźć po kilku godzinach lub dniach. Mimo, że każde zaginięcie traktowane jest  przez policjantów priorytetowo, to niestety zdarzają się przypadki, że dziecko pozostaje nieodnalezione. Właśnie z tego powodu 25 maja obchodzony jest jako Dzień Dziecka Zaginionego. Ma on na celu zwrócenie uwagi  na ten jakże poważny problem. Światowym symbolem pamięci o zaginionym dziecku i wyrazem solidarności z jego rodzicami jest kwiat niezapominajki. Pamiętajmy, że czasami wystarczy skorzystać z kilku rad, by zminimalizować niebezpieczeństwo zaginięcia dziecka. Oto niektóre z nich:

  • dziecka do 10-go roku życia nie powinniśmy zostawiać samego w domu;
  • w domu w widocznym miejscu powinna wisieć kartka z numerami telefonów do krewnych, zaufanych sąsiadów oraz do Policji. Dziecko powinno wiedzieć, że może dzwonić pod te numery zawsze, gdy czuje się zagrożone;
  • nauczmy dziecko, że kiedy jest samo w domu i ktoś puka do drzwi, nie może ich nikomu otwierać;
  • nie zostawiajmy dziecka w wózku nawet na chwilkę bez opieki;
  • jak najwcześniej nauczmy dziecko jego imienia  oraz nazwiska;
  • pamiętajmy, że wyglądanie przez okno raz na kilka minut, nie gwarantuje dziecku bezpieczeństwa na podwórku;
  • nauczmy dziecko, aby pod żadnym pozorem nie wsiadało do obcego samochodu oraz aby nigdy od nikogo obcego nie przyjmowało słodyczy i innych prezentów.