Inauguracja kampanii "W drogę bez promili" - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Inauguracja kampanii "W drogę bez promili"

Data publikacji 14.02.2009

promile2W piątek, 13 lutego w II Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie zainaugurowana została kampania społeczna pod hasłem „W drogę bez promili”. Jej głównym celem jest wzrost świadomości społecznej na temat przyczyn zdarzeń drogowych ze szczególnym uwzględnieniem nietrzeźwych kierujących wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na prośbę organizatorów od dnia otwarcia kampanii na stronie internetowej komendy głównej policji zainstalowano „statystykę dnia” zawierającą ilość wypadków drogowych, jej ofiar, rannych i zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. Celem licznika jest pokazanie skali problemu. Wśród honorowych patronów akcji są m.in. kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc,  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna oraz komendant wielkopolskiej policji insp. Wojciech Olbryś. 


 

 

Inauguracja rozpoczęła się o godz. 9.00 od spotkań z uczniami, którym przyglądał się starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski. Mają one charakter szkoleniowo-informacyjny, mundurowi omawiają przyczyny zdarzeń drogowych, ich skutki oraz prawidłowe powiadamianie służb ratunkowych, zabezpieczenie miejsca zdarzenia i elementy udzielania pierwszej pomocy. Wczorajsze spotkanie przeprowadzili: mł. asp. Rafał Chełmikowski z Sekcji Ruchu Drogowego i Bartosz Klich, dowódca jednej z drużyn Straży Pożarnej. W celu skutecznego dotarcia do młodzieży przygotowana została prezentacja multimedialna.

 

spotkanie_z_uczniami_od_lewej_starosta_gnienieski_krzysztof_ostrowski_m._asp._rafa_chemikowski

                                Starosta Krzysztof Ostrowski oraz mł. asp. Rafał Chełmikowski podczas spotkania z młodzieżą 

W samo południe oficjalnego otwarcia kampanii dokonał Senator Rzeczpospolitej Polskiej, Piotr Gruszczyński. Podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na to co jest ważniejsze: zmiany w kodeksie drogowym, restrykcje, czy tego rodzaju akcje, jak ta którą inaugurujemy? Zaraz potem podkreślił, że ma nadzieję, że akcja, która się rozpoczęła stworzy atrakcyjną ofertę przeznaczoną dla młodych ludzi. Celem do osiągnięcia w perspektywie długoterminowej jest wytworzenie wśród młodzieży świadomości i postawy, która wpłynie na zapobiegnie przyczynom wypadków poprzez „wywarcie presji" na rodzinie, znajomych, rówieśnikach poprzez zwracanie im uwagi w chwili pojawiania się zagrożenia.

Mł. insp. Paweł Nejman, komendant powiatowy policji w Gnieźnie powiedział, że prawie 8 procent zdarzeń odnotowanych w 2008 roku na terenie powiatu gnieźnieńskiego są to zdarzenia których sprawcą była osoba nietrzeźwa. Oprócz tego 14 proc. ofiar śmiertelnych to są ofiary z tych zdarzeń. Jeżeli do tego dodamy 10 proc. osób rannych, które były skutkiem zdarzeń, gdzie nietrzeźwy pieszy lub kierowca spowodował swoim zachowaniem to zdarzenie, to mówimy o tragedii, mówimy o poważnym problemie społecznym. Ale również to, co pokazał pierwszy dzień tej kampanii, że trzeba mówić o tym, iż jest akceptacja społeczna, godzimy się na to, aby być pasażerem pojazdu którym kieruj osoba nietrzeźwa. Zastanówmy się i pochylmy się nad tym problemem. Każda refleksja, każde powiedzenie „nie” może spowodować, że będzie mniej ofiar i zdarzeń.

Komendant wielkopolskiej policji insp. Wojciech Olbryś, który objął kampanię patronatem honorowym podkreślił, że grupą docelową do której adresowana jest kampania społeczna jest młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu gnieźnieńskiego. Łącznie jest to około 12 tys. uczniów na terenie całego powiatu oraz za ich pośrednictwem 130 tys. osób mieszkających na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Komendant zaznaczył, że problem pijanych kierowców to nie tylko problem powiatu gnieźnieńskiego, ale całej Wielkopolski ale również problem na terenie całego kraju. Najważniejsze jest jedno, że kampania jest skierowana do młodzieży, która wchodzi w dorosłe życie i sobie nieraz nie zdaje sprawy, czym to skutkuje.

Ryszard Fonżychowski, Prezes Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo (które zostało współpartnerem kampanii) podczas swojego wystąpienia przekonywał, że trzeba kreować modę na bezpieczne zachowanie na drodze. W ten sposób zmniejszy się zagrożenie życia i zdrowia uczestników dróg.  

Senator Piotr Gruszczyński wspólnie z komendantem wojewódzkim wręczyli aparaty fotograficzne: Robertowi Szramie, uczniowi III klasy matematyczno – informatycznej Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie, który zaprojektował logo kampanii oraz Łukaszowi Kurowskiemu, uczniowi I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie,  który jest pomysłodawcą hasła „W drogę bez promili”. 


 Wszyscy chętni mogli skorzystać z "Miasteczka testów" ruchu drogowego, w którym był: symulator zderzeń (Stowarzyszenie Droga i Bezpieczeństwo), slalom w alkogoglach ( Szkoła jazdy Kowalczyk),namiot edukacyjny (PSP), wystawa sprzętu ratunkowego (PSP), wystawa samochodów ruchu drogowego (POLICJA) 

 

w_droge_bez_promili_1

 

 Od dnia otwarcia kampanii zaczęła funkcjonować strona internetowa www.wdrogebezpromili.pl