Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaczadzenie: 10 osób trafiło do szpitala

Data publikacji 05.01.2009
W sobotę 3 stycznia w godzinach wieczornych do gnieźnieńskiego szpitala przewieziono aż 10 osób (w tym troje dzieci) z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Apelujemy w związku z tym o bardzo ostrożne użytkowanie piecyków łazienkowych typu „junkers” nie zamykanie szczelnie drzwi i zapewnienie dopływu powietrza do pomieszczeń gdzie tego typu piecyki są użytkowane.  

 

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w Charbowie, w gminie Kłecko. Siedem osób (dwie rodziny) z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiło do szpitala. Mieszkanie zabezpieczono. Według domowników od dłuższego czasu z kratki wentylacyjnej w kuchni wydobywał się dym.     Dzisiaj na miejsce przybyła specjalna komisja, która stwierdziła, że przyczyna zaczadzenia był niesprawny piec kaflowy znajdujący się w jednym z pokoi. Mieszkanie oddano do użytkowania z zakazem używania nieszczelnego pieca. 

Drugie zdarzenie miało miejsce w Fałkowie. 29-letnia kobieta z dwójką swoich dzieci z objawami zatrucia tlenkiem węgla została przewieziona do szpitala. Z jej relacji wynikało, że straciła przytomność w łazience. Tam znalazł ją mąż. Na miejsce przybyła straż pożarna i policjanci. Strażacy po dokonaniu pomiarów ustalili, że prawdopodobna przyczyną wydobycia się tlenku węgla była awaria pieca gazowego typu „junkers”. Urządzenie zostało odłączone. Sprawdzono również mieszkania znajdujące się na tej samej klatce schodowej. Rodzina kobiety chwilowo zamieszkała u krewnych.  

Zima jest okresem, kiedy coraz częściej z powodu zimna mieszkańcy dogrzewają swoje mieszkania wykorzystując do tego celu różnego rodzaju urządzenia grzewcze. Od kilku lat notowany jest stały wzrost ilości zatruć tlenkiem węgla, co spowodowane jest najczęściej przez niewłaściwie wykonane lub pozostające w złym stanie technicznym przewody spalinowe i wentylacyjne.

Przypominamy o konieczności czyszczenia przewodów kominowych: od palenisk opalanych paliwem stałym min. 4 razy w roku oraz od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym co najmniej 2 razy do roku.

Poza tym, przewody wentylacyjne należy czyścić co najmniej raz w roku.  Dodatkowo przypominamy o konieczności bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych.

Informujemy ponadto, że w sprzedaży znajdują się detektory tlenku węgla oraz czujki pożaru, samoczynnie wykrywające pożar oraz tlenek węgla i alarmujące za pomocą sygnału dźwiękowego.

Powrót na górę strony