Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbajmy o swoje czworonogi

Data publikacji 30.12.2008
Przed mrozami ludzie zabezpieczają się, budując ciepłe domy, stosując diety bogate w witaminy, używając specjalnych kosmetyków i nosząc zimowe ubrania. A co z psami? Wczoraj na ul. Sobieskiego w Gnieźnie na przejściu dla pieszych przejeżdżający Skodą Fabią potrącił psa. Dyżurny Komendy odebrał również zgłoszenie, że na trasie Czerniejewo – Nekla biegają po drodze bez opieki dwa duże psy.   

 

   Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 29 grudnia w godzinach południowych. Właściciel wyszedł ze swoim pupilem rasy York na spacer. W pewnym momencie postanowił przejść na przejściu dla pieszych na druga stronę ulicy. Pieszy i jego pies wyszli zza stojącego Busa. Piesek biegł przed właścicielem. Kierujący Skoda Fabią nie zauważył Yorka i przejechał go. 

Również wczoraj dyżurny komendy odebrał zgłoszenie, że na trasie Czerniejewo – Nekla dwa duże psy stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym. Przybyli na miejsce policjanci z Komisariatu Policji w Czerniejewie stwierdzili, że właściciel czworonogów najprawdopodobniej przywiózł je samochodem i  porzucił. Psami zajęła się firma wyłapująca bezpańskie zwierzęta. W efekcie głodne, wychudzone ale oswojone czworonogi trafiły do schroniska we Wrześni.

  Pamiętajmy, że posiadanie psa to wielka odpowiedzialność. Niestety zdarza się, ze spotykamy wałęsające się psy, czasami nawet całe stada. Większość z nich posiada właścicieli, którzy wypuszczając psy na ulicę chcą, aby się wybiegały. Jest to zachowanie nie tylko łamiące normy współżycia społecznego, ale przede wszystkim świadczące o braku odpowiedzialności i kultury.

Przepisy prawne w tym zakresie określają jasno i jednoznacznie obowiązki i odpowiedzialność właściciela albo opiekuna, który w danej chwili jest z psem np.: na spacerze.

Art. 77 kodeksu wykroczeń Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany

Art. 78 kodeksu wykroczeń Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany naruszenie przepisów porządkowych:

Art. 54 kodeksu wykroczeń Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. 

Zadbajmy właściwie o zwierzęta. Jeżeli jest taka potrzeba przechodząc przez ulicę skróćmy psu smycz. Pamiętajmy również, że jeżeli większe zwierzę biega bez zabezpieczenia i wpadnie pod samochód, może doprowadzić do jego uszkodzenia, a wtedy właściciel odpowie za wyrządzone przez swojego pupila szkody materialne.

Powrót na górę strony