Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wakcje z "drogówką"

Data publikacji 22.06.2009
wakacje_drogowkaRozpoczęły się wakacje. Młodzież i dzieci wyjadą na kolonie, obozy, a dorośli na długo oczekiwane urlopy. Gnieźnieńscy policjanci wydziału ruchu drogowego nasilili służbę na głównych ciągach komunikacyjnych prowadzących do ośrodków wypoczynkowych, głównie w Skorzęcinie i Jankowie Dolnym. Więcej radiowozów można spotkać na drogach krajowych nr 5 i 15. Sprawdzane są autokary przewożące na letni wypoczynek dzieci i młodzież.

 

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego każdorazowo w swych działaniach wykorzystują również nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem oraz policyjne motocykle.  Gnieźnieńska policja, tak jak i w latach poprzednich, tak i w tym roku rozpoczęła akcję bezpłatnej kontroli stanu technicznego autokarów, którymi mają być przewożeni uczniowie na letni wypoczynek. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, nadkom. Krzysztof Hernacki prosi jednak, by rodzice lub opiekunowie chcący, aby skontrolować autokar przewożący ich dzieci, zgłaszali ten fakt kilka dni przed wyjazdem.
Sprawdzanie autokarów ma zapewnić bezpieczeństwo dzieci, które korzystają z tych przewozów. Kontrole wymierzone są też przeciwko nieodpowiedzialnym kierowcom.
Jeżeli okaże się, że autokar nie jest sprawny, kierowcy odebrany zostanie dowód rejestracyjny. Sprawdzane jest przede wszystkim wyposażenie, właściwe oznakowanie pojazdów oraz to, czy autobus jest wykorzystywany do przewozu dzieci, czy też do innych celów.
Kontrola jest prowadzona pod kątem stanu technicznego autobusu, policjanci sprawdzają m.in. stan ogumienia i szyb, układ kierowniczy, wyposażenie pojazdu.
 Policjanci sprawdzają też stan trzeźwości kierowcy i wszystkie wymagane dokumenty uprawniające do przewożenia osób. Również czas pracy, który decyduje, czy kierowca powinien mieć zmiennika.

Zgłosić autokar do kontroli można dzwoniąc pod policyjny numer 997, najlepiej kilka dni przed planowanym wyjazdem. Może to zrobić nie tylko organizator wyjazdu, ale i rodzic.
Powrót na górę strony