Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo w mieście

Data publikacji 25.09.2008
W związku z bardzo dużym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie miasta Gniezna funkcjonariusze Sekcji Ruchu Drogowego podjęli działania mające na celu zminimalizowanie tego zagrożenia. Skuteczność działań będzie polegała na eliminacji czyli usuwania pojazdów pozostawionych w miejscach niedozwolonych zagrażających bezpieczeństwu ruchu lub utrudniających ruch. W działania, które będą przeprowadzane sukcesywnie zaangażowani również będą funkcjonariusze Straży Miejskiej, Oddziałów Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz MPK w Gnieźnie.    

                   

 Artykuł 130a ust. 1 „Prawo o ruchu drogowym” wskazuje, że pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia pojazdu w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Utrudnianie ruchu polega na takim zachowaniu się, które przeszkadza jego prowadzeniu, zakłóca jego płynności, czyni go uciążliwym. Utrudnianiem ruchu jest stworzenie takiej sytuacji na drodze, w czasie której następuje zakłócenie ruchu, stworzenie trudności, w efekcie których powstaje pewien dyskomfort dla kierującego pojazdem. Polega ono na zmuszaniu innych uczestników ruchu do wykonywania uzupełniających czynności np. hamowania, zwiększania prędkości lub podjęcia dodatkowych manewrów np. omijanie, zatrzymanie.               

  Art. 47 „Prawo o ruchu drogowym” wskazuje, że zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 tony jest dozwolone pod warunkiem że:- szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudnia im ruchu i jest nie mniejsza niż półtora metra.             

    Przypomnieć również należy art. 49 tej ustawy, który określa zakazy postoju na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejazdu lub skrzyżowania oraz na przejściu dla pieszych w odległości mniejszej niż 10 metrów przed tym przejściem. Zakaz taki oczywiście obowiązuje także za tym przejściem.                 

 Należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w odległości mniejszej niż 15 metrów od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką – na całej jej długości grozi usunięciem pojazdu, poniesieniem kosztów holowania (ok. 280 zł) oraz postępowaniem mandatowym (100 - 300 zł mandat karny kredytowany i 1 punkt karny). W przypadku niestawiennictwa sprawcy wykroczenia w Sekcji Ruchu Drogowego KPP zostanie skierowany wniosek do Sądu Grodzkiego.          

       W związku z powyższym Naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego nadkom. Krzysztof  Hernacki prosi o przestrzeganie prawa w tym zakresie.  

Powrót na górę strony