Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieświadome przyzwolenie

Data publikacji 11.07.2008
Dane statystyczne gnieźnieńskiej jednostki policji wskazują, że obniża się wiek pierwszego kontaktu dziecka z alkoholem. Młodzi ludzie piją coraz więcej. Tłumaczą, że nie ma dobrej zabawy bez trunku.   

Są przekonani, że to właśnie alkohol pomaga im zapomnieć o problemach i porażkach życiowych. Mówią, że są wyluzowani i przypałem jest nie pić gdy inni wszyscy w grupie to robią. Rodzice nie reagują, stają w obronie swoich dzieci wyjaśniając, że syn wypił tylko jedno piwo na co nieletni się oburza i mówi, że wypił trzy. Rodzic nadal jest przekonany, że jego dziecko jest tak wystraszone, że przyznaje się do rzeczy których nie robiło. Dzieci używają również takich sformułowań, że piją jak jest okazja. Zmieniają zdanie po kilku latach, kiedy tkwią już w nałogu bądź stwierdzono u nich symptomy uzależnienia. Przykłady podane poniżej są zatrważające, nawet dla stróżów prawa. Niezbędna jest wnikliwa kontrola dziecka, obserwacja po powrocie do domu i egzekwowanie godzin powrotu do domu. Jeżeli rodzic zauważy, że dziecko ma problemy z alkoholem powinien zwrócić się do specjalisty uzależnień.

 Na początku czerwca w Gnieźnie policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. Był to 16-letni gnieźnianin. Badanie trzeźwości wykazało u niego 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Przedstawiono mu zarzut kierowania pojazdem jednośladowym w stanie nietrzeźwości. Kolejnego zatrzymania dokonano w centrum naszego miasta pod koniec czerwca. Ford Escort jechał bez włączonych świateł mijania. Kierowcą okazał się 15-latek mający ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym tygodniu śledczy przedstawili nieletniemu mu dwa zarzuty. Pierwszy dotyczył kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, drugi narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia innych uczestników ruchu.   
Powrót na górę strony