Powiatowe Obchody Święta Policji
Tegoroczne Powiatowe obchody Święta Policji odbyły się 22 lipca. Uroczystości z okazji 107. rocznicy powstania Policji Państwowej zgromadziły funkcjonariuszy, pracowników Policji, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz zaproszonych gości. Na wydarzeniu nie zabrakło obecności insp. Tomasza Barłożka Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.
Obchody uświetniły dwa ważne jubileusze: 100-lecie sportu w Policji oraz 100. rocznica utworzenia stanowiska dzielnicowego w strukturach polskiej Policji.
Oficjalna część rozpoczęła się mszą świętą w kościele Św. Michała Archanioła, po której przemaszerowano do Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka z wręczeniem medali, odznaczeń, awansów.
Minęło 107 lat od momentu powołania do życia naszej formacji. Przez wiele dekad zmieniały się czasy, zmieniał się mundur, ale duch walki i zabieganie o bezpieczeństwo pozostały niezmienne. Dziś przyszedł czas by podziękować im za wkład w poczucie bezpieczeństwa.
Na wyższe stopnie policyjne w powiecie gnieźnieńskim awansowanych zostało 54 policjantów:
- w korpusie oficerskim – 2 policjantów,
- w korpusie aspiranckim – 24 policjantów,
- w korpusie podoficerskim 19 policjantów,
- w korpusie szeregowych 9 policjantów.
Wśród wyżej wymienionych przedterminowo na wyższy stopień mianowanych awansem zostało dwóch funkcjonariuszy: asp. szt. Elwira Lisiecka – Skórska i st. asp. Arkadiusz Marciniak.
Srebrnym medalem za długoletnia Służbę uhonorowany został jeden funkcjonariusz (medal został wręczony podczas Wojewódzkich Obchodów Święta Policji w KPP w Rawiczu).
Dyplomem pamiątkowym i kolekcjonerskim banknotem o nominale 20 zł upamiętniającym Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego wyróżniony został st. asp. Marek Wasielewski, który zajął III miejsce w województwie wielkopolskim w konkursie SuperDzielnicowy.
Medalami Miniatura Piastowska uhonorowano asp. szt. Ireneusza Siódmiaka i Magdalenę Pieterek.
Kryształową Gwiazdę przyznaną przez ZW NSZZ Policjantów otrzymał jeden funkcjonariusz.
Medalem Królewskim uhonorowani zostali asp. szt. Paweł Janiszewski i Aleksander Wawrowski.
Pochwałą w rozkazie za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych i zaangażowanie wyróżnione zostały Violetta Garbatowska i Ewa Lauchstaedt – Duszyńska.
Brązowymi Medalami NSZZ Województwa Wielkopolskiego uhonorowano 5 policjantów.
Medale związkowe otrzymali także Tomasz Budasz starosta powiatu gnieźnieńskiego, Michał Powałowski Prezydent Miasta Gniezna (medal w zastępstwie odebrała Joanna Śmigielska I Zastępczyni Prezydenta Miasta Gniezna) i Tadeusz Szymanek burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo.
Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Maciej Purol w swojej wypowiedzi nawiązał do 100. rocznicy utworzenia stanowiska dzielnicowego oraz podkreślił ich ważną rolę w zapewnieniu codziennego bezpieczeństwa. Podziękował również policjantom, pracownikom cywilnym naszej formacji. Głos zabrał również Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Tomasz Barłożek, który podziękował gnieźnieńskim policjantom za ich służbę.