85. Rocznica Zbrodni Katyńskiej - Pamiętajmy o tych, którzy pozostali wierni do końca!
Powiatowe uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się dzisiaj w Parku Miejskim im. Gen. Wł. Andersa w Gnieźnie. Komendę Powiatową Policji w Gnieźnie reprezentował kom. Mariusz Masłowski I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie.
Powiatowe uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się dzisiaj (14.04.2025 r.) w Parku Miejskim im. Gen. Wł. Andersa w Gnieźnie.
Po odczytaniu apelu pamięci przez ppor. Karolina Fijołek, oddana została salwa honorowa.
Tuż po niej przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod ww. obeliskiem.
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 85 lat temu decyzją władz Związku Sowieckiego stracono blisko 22 tys. osób. Ten akt ludobójstwa pozostaje niepowetowaną stratą. Wśród zamordowanych byli zarówno oficerowie Policji jak i szeregowi funkcjonariusze, których ciała wraz z elementami umundurowania i wyposażenia odnaleziono w masowych grobach. Fakt dokonania zbrodni przez funkcjonariuszy NKWD odkryli w 1943 r. żołnierze III Rzeszy. Jednak dopiero 50 lat po tej masowej eksterminacji, która miała miejsce wiosną 1940 r., Związek Radziecki przyznał się do jej popełnienia.
Największym cmentarzem pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej jest nekropolia w Miednoje. Wszystkie Ofiary Zbrodni Katyńskiej zgładzone w miejscach kaźni, spoczywają na Polskich Cmentarzach Wojennych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni.
Dziś zbrodnia katyńska jest jednym z kluczowych symboli walki o prawdę historyczną i tożsamość narodową. Cześć ich pamięci.
13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. Jednak prawda o sprawcach ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach.
14 listopada 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. (źródło IPN).