Spotkanie z udziałem sędzi Anny Marii Wesołowskiej
Spotkanie z udziałem sędzi Anny Marii Wesołowskiej odbyło się dzisiaj (5 grudnia 2024 roku) w Gnieźnie. Działania profilaktyczne pt. “DOSTRZEGAJ przeMOC”, którego adresatami byli uczniowie szkół podstawowych I – VIII zorganizowali pracownicy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie i funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.
Spotkanie podzielone zostało na trzy grupy wiekowe: klasy I-III, IV-VI i VII-VIII. Głównym prelegentem była znana z telewizyjnego serialu paradokumentalnego sędzia w stanie spoczynku Sędzia Anna Maria Wesołowska, która podczas swoich wystąpień mówiła, jak walczyć z przemocą i agresją w szkole i innych miejscach, a także przybliżyła przepisy o tym, jakie przepisy chronią dzieci przed agresywnymi zachowaniami i jak z nich korzystać.
Swoje wystąpienia dotyczące przemocy dla poszczególnych grup wiekowych przygotowali również policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii gnieźnieńskiej komendy st. sierż. Laura Lewandowska, st. asp. Krzysztof Jurczyński i mł. asp. Marcin Trudziński.
Podczas wykładu z młodzieżą Sędzia Wesołowska przestrzegała uczniów przed ryzykownymi zachowaniami i uwrażliwiała młodych ludzi, że po drugiej stronie zawsze stoi człowiek. Informowała o konsekwencjach psychicznych jakie może ponieść osoba krzywdzona, jak i odpowiedzialności karnej jakie może ponieść nieletni. Podkreślała, że krzywdzenie się wzajemne, czy nękanie drugiej osoby to bardzo poważne przestępstwo.
Anna Maria Wesołowska przedstawiła jak obecnie wyglądają procedury prawne i przypomniała, że najważniejszym punktem dla dziecka, w relacjach z rodzicami jest zgodna rodzina oraz dom bez nałogów i awantur. Zaznaczyła, że po spełnieniu tego kryterium na kolejnym miejscu należy wymienić ilość poświęcanego im czasu przez opiekunów.
Wykład sędzi cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Podając rzeczywiste przykłady dotyczące rozpatrywanych przez nią spraw na sali sądowej, uświadamiała młodzież, że przemoc niesie ze sobą konsekwencje. Anna Maria Wesołowska poruszyła tematy dotyczące zagrożeń współczesnego świata i ich wpływu na życie młodego człowieka. W ciekawy sposób uświadomiła młodym ludziom, że coś co jest dla nich dowcipem, wybrykiem i żartem może stać się przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności. Przedstawiła konsekwencje, jakimi mogą skutkować chodzenie na wagary, stosowanie przemocy rówieśniczej i inne zachowania świadczące o demoralizacji osoby nieletniej. Sędzia uwrażliwiała na konieczność reagowania na krzywdę słabszych.
Na spotkaniu Anna Maria Wesołowska przedstawiła dużą rolę współpracy służb pomocowych w przeciwdziałaniu przemocy. W celu podniesienia świadomości społecznej wskazywała na ogromną i priorytetową rolę edukacji prawnej i profilaktyki. Zachęcała także do tworzenia w szkołach tzw. „kącików prawnych".