Dostał zarzut znęcania się nad konkubiną i musiał opuścić dom
W sobotę, 16 listopada 2024 roku gnieźnieńscy policjanci przyjęli zgłoszenie dotyczące agresywnego zachowania mieszkańca Gniezna wobec swojej partnerki. Mężczyzna miał się nad nią znęcać psychicznie i fizycznie. Sprawca został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych w gnieźnieńskiej komendzie Policji.
Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego, którzy na podstawie zebranych dowodów postawili zatrzymanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad konkubiną, którego dopuszczał się od kilku miesięcy. Ponadto funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie z wnioskiem o zastosowanie wobec 39-letniego sprawcy środków zapobiegawczych.
W dniu 17 listopada podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Mężczyzna został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronienie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Za przestępstwo znęcania grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami.