Aktualności

Prywatność w Internecie. Prawda czy mit.

Data publikacji 08.11.2024

W piątek w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie odbywała się debata skierowana do uczniów szkół średnich, której organizatorem była gnieźnieńska komenda policji. Wybrany do dyskusji temat dotyczył naszej prywatności w Internecie.

 

8 listopada br. w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie odbyła się debata skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych pt. "Prywatność w internecie - prawda czy mit?", kampanii „Nie daj się oszukać” i doboru do Policji.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas III i IV wraz z dyrektorem „Ekonomika” Panem Danielem Popielarzem. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień prelegentów.

Asp. szt. Anna Osińska – wyłudzanie pieniędzy w sieci, jakie informacje wyłudzają od nas przestępy w sieci.

Asp. szt. Krzysztof Socha - który zwrócił uwagę na zachowanie ostrożności w trakcie zawierania jakichkolwiek transakcji oraz aktywności w mediach społecznościowych, stosowania odpowiednich zabezpieczeń w telefonach i laptopach, sposoby ochrony swojej prywatności oraz metody zabezpieczeń urządzeń, z których korzystamy, przez nielegalnym pozyskaniem z nich danych na problemy i zaburzenia z jakimi borykają się osoby, których dobra osobiste zostały naruszone poprzez chociażby wykorzystanie ich wizerunku, ośmieszenie, wyzwiska czy nawet stalking.

Kolejny prelegent, Krzysztof Wolniakowski ekspert do spraw bezpieczeństwa w Banku Spółdzielczym w Gnieźnie omówił zasady edukacji finansowej, zachowania bezpieczeństwa przy transakcjach bankowych, internetowych, oszustwa na BLIK, inwestycji w kryptowaluty. Przy logowaniu do kont bankowych należy pamiętać o weryfikacji dwuetapowej, następnie omówił jak bronić się przed internetowymi oszustwami? Jak zidentyfikować swojego rozmówcę w sieci?

Kolejno głos zabrał kierownik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą na kanwie odnotowywanych przez gnieźnieńską komendą zgłoszeń dotyczących przestępczości internetowej, zwrócił uwagę młodzieży

W trakcie wystąpień gości głos zabierała również młodzieży, która wyrażała swoją opinię w zakresie poruszanego zagadnienia. Mówiono o tym jak internet zmienił nasze życie dając szybszy i prostszy sposób do zdobywania wiedzy czy komunikowania się, ale również o tym jakie niesie z sobą zagrożenia. Po raz kolejny zwrócono uwagę, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a osoby szerzące w nim ośmieszające czy wulgarne treści mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności, jeśli tylko "ofiara" nimi dotknięta zwróci się o pomoc do odpowiednich instytucji.

Podczas spotkania oficer prasowy komendy asp. szt. Anna Osińska zachęcała również młodzież do wstąpienia w szeregi policji przekazując informacje na temat postępowania kwalifikacyjnego oraz poszczególne komisariatów funkcjonujących w jednostce.

Powrót na górę strony