Wczoraj (8 września 2024r.) minęły 23 lata od nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie
Sztandar jest wyrazem najwyższego uznania i dumy. Sztandar to symbol najwyższych wartości, honoru, sławy, tradycji oraz wierności i etosu w policyjnej służbie. Jest wyróżnieniem dla obecnych, ale też i byłych pracowników i funkcjonariuszy jednostki. Wystąpienie publiczne ze sztandarem i flagą jest wyróżnieniem policjantów, a zarazem jednym z najsilniejszych oddziaływań promujących naszą formację.
Sztandar jest wyrazem najwyższego uznania i dumy. Sztandar to symbol najwyższych wartości, honoru, sławy, tradycji oraz wierności i etosu w policyjnej służbie. Jest wyróżnieniem dla obecnych, ale też i byłych pracowników i funkcjonariuszy jednostki. Wystąpienie publiczne ze sztandarem i flagą jest wyróżnieniem policjantów, a zarazem jednym z najsilniejszych oddziaływań promujących naszą formację.
Idea powstania sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie ukonstytuowała się 20 lutego 2001 roku z inicjatywy Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów przy gnieźnieńskiej komendzie. W skład komitetu weszli: Wicestarosta Gnieźnieński Jacek Kowalski, Prezydent Miasta Gniezna Bogdan Trepiński, Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie podinsp. Marek Trawiński, burmistrzowie: Wojciech Kulczyński, Marek Kozicki, Marek Gotowała i Krzysztof Szkudlarek, wójtowie: Henryk Szyda, Wojciech Kilanowski, Marek Kozicki, Andrzej Łozowski, Marian Wolny i Jan Marciniak oraz policjanci: podinsp. Romuald Różewicki, asp. szt. Adam Jopp, asp. szt. Sławomir Sikorski i asp. szt. Kazimierz Wagner. Środki finansowe na zakup sztandaru zostały pozyskane przez Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru.
W dniu 8 września 2001 roku odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie. W uroczystościach, które odbyły się na gnieźnieńskim Rynku wziął udział ówczesny zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Ireneusz Wachowski.
Uroczystości zainaugurowała msza święta, która w intencji policjantów i pracowników gnieźnieńskiej Policji została odprawiona w Bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia Maryi Panny w Gnieźnie.
Następnie w asyście pododdziału złożonego z gnieźnieńskich policjantów, orkiestry i kompanii honorowej działającej przy Komendzie Stołecznej w Warszawie i towarzyszących pocztów sztandarowych wszyscy zebrani przemaszerowali ulicami miasta na gnieźnieński Rynek, gdzie o godz. 14.00 rozpoczęła się uroczystość nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji.
W dalszej części uroczystości odczytane zostały akty nadania i wręczenia sztandaru. Po ceremonii wbicia gwoździ honorowych odbyło się poświęcenie sztandaru, a następnie jego uroczyste przekazanie komendantowi powiatowemu, który po prezentacji przekazał sztandar pocztowi sztandarowemu.
Sztandar wykonany jest ręcznym haftem. Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu barwy karmazynu polskiego. Jeden bok płata jest wszyty w białą skórę przymocowaną do drzewca 15 gwoździami z białego metalu. Boki płata obszyto srebrną frędzlą. Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się wizerunek orła białego ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, według wzoru określonego w przepisach o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Pod godłem jest umieszczony łukiem napis: „OJCZYZNA i PRAWO” haftowany srebrnym szychem.
Odwrotna strona płata sztandaru jest barwy granatowej, z umieszczoną pośrodku, haftowaną srebrnym szychem gwiazdą składająca się z ośmiu pęków promieni. W poprzek gwiazdy jest umieszczona rozwinięta wstęga o barwach Rzeczypospolitej Polskiej. Nad wstęgą pośrodku gwiazdy jest umieszczona tarcza herbowa. Dookoła umieszczona jest nazwa jednostki: KOMENDA POWIATOWA POLICJI W GNIEŹNIE. W rogach płata sztandaru umieszczone są wieńce laurowo- dębowe, w utworzonych pośrodku polach znajdują się oznaczenia poszczególnych rodzajów służb oraz patron policjantów św. Michał Archanioł.
Poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie składa się z 3 funkcjonariuszy: dowódcy pocztu, sztandarowego i asystującego. Sztandarem wykonuje się następujące chwyty: „na ramię”, „prezentuj” i „do nogi”. Szczegółowy tryb postępowania określa Regulamin ogólny i musztry Policji.
Wystąpienie publiczne ze sztandarem i flagą jest wyróżnieniem policjantów, a zarazem jednym z najsilniejszych oddziaływań promujących formację. Zarówno wygląd, profesjonalizm, jak i kultura zachowania funkcjonariuszy występujących z flagą i sztandarem poddawana jest zawsze ocenie społecznej.
Wyświetl statystyki i reklamy