Aktualności

OSZUSTWO „NA PRACOWNIKA OLX”

Data publikacji 27.05.2024

38-latek z Trzemeszna wystawił ogłoszenie o sprzedaży słuchawek. Podczas próby sfinalizowania transakcji skontaktowała się z nim rzekoma pracownica OLX, która kilkukrotnie poprosiła go o podanie kodu Blik. Zamiast wpłaty na swoje konto mężczyzna stracił 18 900 złotych.

 

Policjanci z Komisariatu Policji w Trzemesznie przyjęli zgłoszenie dotyczące oszustwa za pośrednictwem popularnego portalu internetowego.

38-latek wystawił na sprzedaż słuchawki. Zadzwoniła do niego kobieta podająca się za pracownicę OLX. Dzwoniąca powiedziała, że inna osoba jest zainteresowana kupnem wystawionych na sprzedaż słuchawek. Osoba ta miała zapłacić za towar oraz opłacić kuriera, a 39-latek, aby zaakceptować transakcję musiał podać rozmówczyni kod Blik, co też zawiadamiając,y po zalogowaniu się do swojego banku uczynił. Oczywiście pojawiły się problemy i mężczyzna musiał po raz kolejny podać kod Blik, autoryzując kolejne kody. W sumie pokrzywdzony wygenerował 5 kodów Blik ponosząc straty w wysokości 18 900 złotych.

Finalnie mężczyzna zamiast zarobić na sprzedaży słuchawek, stracił 18 900 złotych.

Policjanci apelują aby zachować ostrożność w przypadku telefonów od nieznanych osób, ostrzegamy również by nie wchodzić w podejrzane linki, które wymagają podania danych do logowania w bankowości internetowej. Pamiętajmy: kody sms’owe czy Blik podajemy przy transakcji kupna, a nie wtedy, kiedy sami mamy otrzymać pieniądze. Oszust posiadając takie dane może pozbawić nas wszystkich środków, a nawet zaciągnąć w naszym imieniu kredyt.

asp. szt. Anna Osińska

Powrót na górę strony