Aktualności

Oszukana na córkę

Data publikacji 13.05.2024

W piątek do policjantów z Trzemeszna zgłosiła się ofiara przestępców, którzy podszywając się pod córkę pokrzywdzonej wyłudzili 4 900 złotych. Ku przestrodze, przekazujemy schemat działania oszustów.

 

Kobieta otrzymała wiadomość z nieznanego numeru telefonu z informacją od osoby podszywającej się pod jej córkę ( Pamiętajmy takie wiadomości mogą trafić do każdego rodzica ). Podczas rozmowy pokrzywdzona dała się namówić do wykonania dwóch przelewów na kwotę 4 900 złotych. Przez cały czas mieszkanka Trzemeszna była przekonana, że pomaga córce, dopiero następnego dnia, gdy zadzwoniła do swojej córki okazało się, że została oszukana. Kobieta udała się również do banku, tam okazało się, że pieniądze zostały przekazane do odbiorcy przelewem natychmiastowym i nie ma możliwości ich zablokowania.

Teraz sprawą zajmują się policjanci z Trzemeszna.


Jak należy się zachować w sytuacji, gdy otrzymamy podobną wiadomość?

Po otrzymaniu takiej wiadomości powinniśmy najpierw spróbować zadzwonić do syna lub córki pod dotychczasowy numer, aby dowiedzieć się, co się stało. Jeśli dziecko odbierze, to wszystko się wyjaśni. Jeśli jednak dziecko nie odbierze telefonu, będzie miało wyłączone urządzenie albo akurat będzie poza zasięgiem, to dla rodzica, opisana w otrzymanej wiadomości sytuacja stanie się prawdopodobna.

Wszystkie podejrzane wiadomości SMS z linkami można zgłosić na stronie CERT.pl używając funkcji "Przekaż", bezpośrednio na numer: 8080.

Na numer 8080 można przesyłać zarówno wiadomości SMS, które zawierają link do potencjalnie niebezpiecznej strony internetowej, jak i wiadomości SMS bez linku.

Powrót na górę strony