Aktualności

Upamiętniono 84. rocznicę zbrodni katyńskiej

Data publikacji 15.04.2024

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w rocznicę ujawnienia w 1943 r. przez III Rzeszę mordu na polskich jeńcach dokonanego przez funkcjonariuszy sowieckiego NKWD. ZSRR przyznał się do zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach 13 kwietnia 1990 r., wcześniej zrzucając odpowiedzialność na Niemców. W zbrodni katyńskiej ogromną rzeszę ofiar stanowili przedwojenni policjanci, którzy w 1939 r. dostali się do sowieckiej niewoli, a wiosną 1940 r. zostali zgładzeni. Największym cmentarzem katyńskim jest nekropolia w Miednoje w Rosji, gdzie spoczywa ok. 6 tysięcy przedwojennych stróżów prawa.

 

W sobotę, 13 kwietnia 2024 roku w Gnieźnie w Gnieźnie południe odbyła się uroczystość, w trakcie której przypomniano o losie Polaków zamordowanych przez sowiecki reżim na Wschodzie.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej, odprawionej w katedrze, w trakcie której modlono się w intencji poległych i pomordowanych w obronie ojczyzny. 

Tuż po nich uczestnicy udali się do Parku Miejskiego im. gen. Władysława Andersa. Tam, przed pomnikiem upamiętniającym policjantów z gnieźnieńskiej komendy, zamordowanych wiosną 1940 roku przez sowietów, odbyła się druga część uroczystości. Do obecnych słowo wygłosił starosta Piotr Gruszczyński, a następnie podporucznik Mateusz Gutowski odczytał katyński Apel Pamięci.

Tuż po tym oddział Wojska Polskiego oddał salwę honorową, po której uczestnicy, w tym koomendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem.

 

asp. szt. Anna Osińska

  • Komendant powiatowy w galowym mundurze z wiązanką kwiatów w dłoni.
  • poczt sztandarowy w parku
  • policjant oddaje hołd pomordowanym
Powrót na górę strony