Aktualności

Kryształowe Gwiazdy

Data publikacji 15.04.2024

W piątek, 12 kwietnia 2024 roku w Trzebawiu odbyła się uroczysta gala, podczas której kolejne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk policjantów i policjantek z Wielkopolski. Do grona laureatów dołączyło 62 mundurowych, którzy w służbie lub poza nią uratowali ludzkie życie. Dziewięciu spośród tegorocznych laureatów uratowało ludzkie życie po raz kolejny. Zostali uhonorowani „Kryształową Gwiazdą ze wstęgą”.

Na dzisiejszej uroczystości jej współorganizatorzy: Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk i Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego mł. insp. Andrzej Szary przywitali znamienitych gości: I Wicewojewodę Wielkopolską Panią Karolinę Fabiś-Szulc, Członka Zarządu Starostwa Poznańskiego Pana Piotra Zalewskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Jakuba Gorczyńskiego, Zastępcę Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. brygadiera Tomasza Wiśniewskiego.

Obecni byli również st. brygadier Andrzej Zajączkowski Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, podpułkownik Paweł Onichimiuk Komendant Placówki Straży Granicznej Poznań Ławica, podpułkownik Piotr Sztorm Komendant Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu, Pan Tomasz Tański Wielkopolski Inspektor Transportu Drogowego, ks. kan. Grzegorz Szafraniak Kapelan wielkopolskich policjantów.

Nie mogło zabraknąć komendantów miejskich i powiatowych oraz Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu – przełożonych wyróżnionych policjantów. Na sali pojawili się także Przewodniczący Zarządów Terenowych NSZZ policjantów oraz mecenasowie Wojciech Wiza, Mariusz Paplaczyk i Leszek Cieślak.

Jednak głównymi bohaterami uroczystej zbiorki byli wyróżnione policjantki i policjanci.

„Kryształowa Gwiazda”  to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana  policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

Od 2005 roku na uroczystej zbiórce Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wyróżnia w ten sposób  policjantów – bohaterów.  Przez 19 lat wręczono 939 „Kryształowych Gwiazd” i 119 Kryształowych Gwiazd ze Wstęgą. To setki ocalonych osób, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk pogratulował wszystkim wyróżnionym. Podkreślił, że są wizytówką garnizonu wielkopolskiego. Życzył wszystkim pomyślności w służbie.

I Wicewojewoda Wielkopolska Pani Karolina Fabiś-Szulc w imieniu Pani Wojewody Wielkopolski Pani Agaty Sobczyk, odczytała okolicznościowy adres, w którym również padły słowa wdzięczności i uznania za poświęcenie i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa.

Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego przypomniał, że Policja w Wielkopolsce jako pierwsza wprowadziła tego typu wyróżnienie. Na przestrzeni 19 lat podczas których wręczane są Kryształowe Gwiazdy, otrzymał ją co 7 wielkopolski policjant.

 

Opis:

26 maja 2023 roku, policjanci pojechali do jednego z bloków w Gnieźnie gdzie osoba dopuściła się innej czynności seksualnej wobec małoletniej dziewczynki. Na miejscu policjanci ustalili, że mężczyzna zamknął się w swoim mieszkaniu. W rozmowie z członkami rodziny sprawcy policjanci dowiedzieli się, że mężczyzna choruje na schizofrenię i nadużywa alkoholu, a chwilę przed przyjazdem policjantów zakomunikował, że wyskoczy z balkonu. Policjanci poszli do mieszkania sąsiadującego z tym, w którym przebywał sprawca i przez balkon, a następnie po gzymsie ściany zewnętrznej budynku weszli na balkon jego mieszkania. Widząc policjantów mężczyzna wybiegł na balkon i w tym momencie został obezwładniony.

- 30 września 2023 roku z polecenia dyżurnego pojechali do jednego z mieszkań przy ul. Budowlanych w Gnieźnie, gdzie miało dojść do pożaru. Na miejscu policjanci byli pierwsi ze służb i zlokalizowali mieszkanie, z okien którego wydobywał się czarny dym. Od razu wbiegli na trzecie piętro. Na klatce schodowej spotkali mężczyznę, który oświadczył, że w mieszkaniu przebywa starsza schorowana kobieta. Mieszkanie były zamknięte, dlatego mundurowi wyważyli drzwi. Od razu uderzył ich podmuch gorącego powietrza wraz z duszącym dymem, a wewnątrz widoczne były płomienie. Przy pomocy latarek funkcjonariusze znaleźli leżącą na korytarzu nieprzytomną kobietę. Po kolanach próbowali się do niej przedostać, jednak za pierwszym razem dusili się dymem i musieli się wycofać. Poprosili więc sąsiada o ręczniki namoczone wodą, które założyli sobie na głowę chroniąc drogi oddechowe. Policjanci ponownie weszli po kolanach do palącego się mieszkania i tym razem wyciągnęli nieprzytomną starszą panią na korytarz. Po chwili do mieszkania dotarli strażacy, którzy na kocu wynieśli seniorkę z budynku. Kobiecie udzielono pierwszej pomocy, po której odzyskała przytomność. Karetka zabrała starszą panią do szpitala.

 

  • Kilku policjantów w galowych mundurach siedzi na krześle
  • policjanci przy sztandarze
  • 6 wyróżnionych policjantów stoi przodem do zdjęcia
  • policjant przy mównicy
  • kilku policjantów siedzi na krześle
  • policjant przemawia przez mikrofon
  • policjant przemawia, w tle policjanci ze sztandarem
  • zdjęcie grupowe - kilkadziesiąt policjantów
Powrót na górę strony