Aktualności

Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą

Data publikacji 05.04.2024

Dziś obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą. Z tego powodu przypominamy o kulturze i szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego. Dzisiejsze święto jest obchodzone nie tylko w Polsce ale również w wielu europejskich krajach, a jego głównym celem jest uświadomienie kierowcom prawidłowych postaw na drodze. Policjanci również przyłączają się do tej akcji, tym bardziej, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest jednym z najważniejszych priorytetów.

 

Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą został zainicjowany we Francji. Trąbienie, przejeżdżanie na "późnym żółtym" lub co gorsza na czerwonym, wymuszanie pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu, to tylko niektóre z zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. W sposób szczególny zadbajmy dzisiaj o wzajemną uprzejmość na drodze.

 

Za kierownicą powinniśmy pamiętać o tym, aby być tolerancyjnym wobec niedoświadczonych lub uczących się, czy starszych kierowców – nie krzyczmy przez uchyloną szybę, nie gestykulujmy w złości. Pamiętajmy też o tym, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych rozmawiając np. przez telefon. Do najczęstszych grzechów kierowców należą również: 

  • nieużywanie kierunkowskazów, 
  • jazda lewym skrajnym pasem ruchu służącym do wyprzedzania, 
  • wyprzedzanie na skrzyżowaniu, 
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, 
  • parkowanie w miejscu niedozwolonym oraz nadmierna prędkość, która jak pokazują policyjne statystyki jest nadał główna przyczyną wypadków drogowych. 

Nasza kultura jazdy i sposób zachowania się na drodze mają znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo a także zwiększa także płynność ruchu. Do takich pozytywnych zachowań możemy zaliczyć m.in.: jazdę na tzw. "suwak", parkowanie w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, pomoc innemu kierowcy, który takiej pomocy potrzebuje np. z powodu awarii pojazdu.

 

Pamiętajmy, że powyższe rady powinny być przestrzegane przez kierowców nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą, ale za każdym razem kiedy wsiadamy za „kółko”. Bądźmy rozważni na drodze. Pamiętajmy o tym, aby wszelkie manewry w ruchu drogowym wykonywać w sposób prawidłowy i przemyślany. Tak naprawdę nasze bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze zależy od nas samych. 

Chcesz aby inni kierowcy odnosili się do Ciebie z kulturą i szacunkiem? Zacznij wprowadzać powyższe wskazówki w życie a wtedy inni kierowcy odwdzięczą Ci się tym samym.

  • ręce na kierownicy - plakat
Powrót na górę strony