Aktualności

50 lat służby w niebieskim mundurze asp. szt. Adama Rakowskiego – policjanta drogówki z Gniezna

Data publikacji 18.01.2024

Dzisiaj (18.01.2024r.) Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki, starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński, Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu mł. insp. Karol Sekula, przewodniczący związków NSZZ Policjantów w Wielkopolsce mł. insp. Andrzej Szary wraz z zastępcą asp. szt. Błażejem Dulatem postanowili docenić długoletnią służbę w Policji asp. sztab. Adama Rakowskiego. Padło wiele ciepłych słów, gratulacji stażu służby w policyjnym mundurze oraz życzenia wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym.

Adam

Praca to moja pasja mówi asp. szt. Adam Rakowski, który rozpoczął służbę w Policji 50 lat temu. Dokładnie 18 stycznia 1974 roku. Miał wówczas 19 lat. To policjant z najdłuższym stażem w Gnieźnie, Wielkopolsce i najprawdopodobniej w Polsce. Od samego początku związany jest z drogówką. Aż trudno w to uwierzyć ale przez pięć dekad do dzisiaj pełni czynną służbę na drodze. Zawsze uśmiechnięty. Lubi swoją pracę i jest dumny z pełnionej służby. W 2015 roku podczas plebiscytu ogłoszonego przez Głos Wielkopolski został wielkopolskim SuperGliną. W ciągu swojej policyjnej służby współpracował z 12 naczelnikami Wydziału Ruchu Drogowego.

Początki służby

W dniu 28 października 1973 roku, na kilka dni przed 19 urodzinami Adam Rakowski stawił się w Szczecinie. Jak każdy inny chłopak w jego wieku, w celu uregulowania stosunku do służby wojskowej, musiał przejść 3-miesięczny kurs. Po jego ukończeniu 18 stycznia 1974 roku wraz ze 120 mężczyznami z kompanii trafił na ul. Taborową w Poznaniu celem odbycia Kursu Podoficerskiego w ówczesnej Milicji. Z tej grupy około 20 trafiło na szkolenie dotyczące Ruchu Drogowego. Po jego ukończeniu 13 października 1975 roku został Referentem Plutonu Motocyklowego obecnej Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Jeszcze tego samego miesiąca został oddelegowany do pełnienia służby w Komendzie Rejonowej Milicji w Gnieźnie. W dniu 3 kwietnia 1980 roku w Ośrodku Szkoleniowym w Piasecznie ukończył kurs specjalistyczny z zakresu ruchu drogowego.

W 1982 roku rozkazem został na stałe przeniesiony na stanowisko kontrolera do Sekcji Ruchu Drogowego w Gnieźnie.

Pojazdy

Pierwszym pojazdem którym w służbie jeździł Adam Rakowski był rosyjskiej produkcji motocykl marki Ural, a samochodami Warszawa, Wołga, Duży Fiat i Polonez.

Obecnie:

Jest asystentem Wydziału Ruchu Drogowego gnieźnieńskiej komendy. Pracuje w systemie trzyzmianowym. Zajmuje się nadzorem nad ruchem drogowym, wykorzystując laserowe mierniki do kontroli prędkości pojazdów, obsługuje wszystkie zdarzenia drogowe od najdrobniejszych związanych z uszkodzeniem pojazdu, po najtragiczniejsze w skutkach wypadki drogowe. Bierze udział w zabezpieczeniach, od imprez sportowych, po wizyty osób podlegających ochronie.

Co myśli o Adamie naczelnik?

Naczelnik gnieźnieńskiej drogówki st. asp. Marek Giszczyński uważa, że Adam jest skarbnicą wiedzy i doświadczenia. Jest wzorem dyspozycyjności, pracowitości i zaangażowania. Nieoceniony nauczyciel, który potrafi przekazać swoją wiedzę. Pod jego skrzydłami pierwsze szlify zdobyły dziesiątki policjantów i policjantek ruchu drogowego. To wzór jeśli chodzi o wyczucie czasu i miejsca. Zawsze gotowy nieść pomoc tym, którzy tego potrzebują.

A co mówią o nim jego młodsi koledzy z wydziału?

Adam jest ich oparciem, podporą i wzorem do naśladowania. Zawsze sumienny, profesjonalny, uczynny, koleżeński, dbający o wygląd munduru. Jego służbowe auto zawsze lśni czystością.

Zwolnienia lekarskie

Podczas swojej kariery zawodowej tylko dwa raz przebywał na zwolnieniu chorobowym. Było to wówczas, kiedy oddając się drugiej – obok pracy – pasji jaką są konie, złamał sobie żebra i podczas pandemii covid.

Prywatnie

Żonaty, jedna córka. Uwielbia spędzać czas z wnukami. Miłośnik koni. Na swoim koncie ma wiele sukcesów w amatorskich zawodach w powożeniu. Specjalizuje się w zaprzęgach, choć jeździ również wierzchem.

Oznaczenia

Ma na swoim koncie wiele nagród i odznaczeń, między innymi Srebrną odznakę "Zasłużony policjant", Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Długoletnią służbę, Medal Milenijny.

Policjantki, policjanci oraz pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie oraz inni obecni na spotkaniu goście dołączają się do gratulacji, życząc zdrowia i dalszej realizacji zamierzonych celów.

 

  • Policjant około 60 lat w mundurze galowym.
  • Kilku policjantów i osób w garniturach
  • Lata 80-te. Policjant w białej czapce
  • Młody policjant drogówki. Lara 80-te ubiegłego wieku
  • Policjant w białej marynarce przy dużym fiacie
Powrót na górę strony