Aktualności

Debata w Klubie Seniora w Kłecku

Data publikacji 22.05.2023

Podczas spotkania w Klubie Seniora w Kłecku, uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak omijać pułapki w życiu codziennym W spotkaniu uczestniczyli policjanci z Kłecka i Gniezna oraz Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów.

 

 

Jak pokazują policyjne statystyki osoby starsze, ze względu na swój wiek i nieznajomość przysługujących konsumentowi praw narażone są w sposób szczególny na nieuczciwe praktyki rynkowe. Przedsiębiorcy, niekiedy wykorzystują ufność starszych osób, które przed transakcją zakupu często nie czytają umów, a potem niechętnie składają reklamacje i rzadko walczą o swoje prawa.

Celem spotkania było uświadomienie seniorom zagrożeń, na jakie narażone są starsze osoby. Do oszustw dochodzi często podczas zawierania transakcji zakupów czy też podpisywania umów. Policjanci wspólnie z rzecznikiem praw konsumenta omówili prawa, akie ma każdy konsument bez względu na wiek. Monika Stefańska wyjaśniła, w jaki sposób można zrezygnować z zakupów, jak zareklamować produkt, który jest wadliwy oraz jak odstąpić od pochopnie zawartej umowy. Rzecznik wyjaśniała procedury postępowania przy zwrotach towarów i przestrzegała przed podpisywaniem umów, bez zrozumienia ich treści. Radziła, aby skorzystać z pomocy innej osoby, która może pomóc w wyjaśnieniu skomplikowanych sformułowań. Przestrzegała przed nieprzemyślanymi zakupami podczas pokazów, czy korzystaniem z okazyjnych ofert zakupów, po bardzo niskich cenach.

Policjanci mówili także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, w tym o ograniczonym zaufaniu w stosunku do akwizytorów.

  • Zdjęcie kolorowe wykonane wśród majowej przyrody przed budynkiem. Widoczni seniorzy i czterech policjantów.
Powrót na górę strony