Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant z Gniezna został dawcą

Data publikacji 13.04.2023

„Kilka chwil wyrzeczeń a priorytet, którym jest pomoc drugiemu człowiekowi został zrealizowany” - tak mówi asp. szt. Tomasz Pawłowski, policjant z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, który podarował innemu człowiekowi szpik kostny. Tomek boi się igieł, ale to nie przeszkodziło mu zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby. Stało się to po 12 latach od rejestracji jako dawca. Wzorem naszego kolegi zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie Fundacji DKMS.

 

Aspirant sztabowy Tomasz Pawłowski jest funkcjonariuszem od 17 lat. Od kilku lat związany jest z  Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą gnieźnieńskiej komendy. W służbie zawsze zaangażowany, chętny by pomagać a koledzy mogą na niego zawsze liczyć.

Około 12 lat temu wspólnie z żoną podjęli decyzję o zarejestrowaniu się jako dawcy szpiku i komórek macierzystych w fundacji DKMS. Pakiety pobraniowe ze śliny zamówili przez internet. Na początku roku policjant otrzymał informację, że gdzieś na świecie jest osoba, której może uratować życie. Bez najmniejszego wahania i zwłoki podjął decyzję o oddaniu szpiku.

Najpierw przeszedł szereg szczegółowych badań, po czym został zakwalifikowany do zabiegu. Cała procedura przebiegła bardzo szybko, a zabieg trwał około trzy i pół godziny. Oddając swoje komórki macierzyste dał chorej osobie szansę na nowe życie. Po zakończeniu zabiegu dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany mężczyźnie z Polski.

Asp. szt. Tomasz Pawłowski zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Jak wspomina jako honorowy dawca gorzej czuł się po oddaniu krwi niż komórek macierzystych. Satysfakcja z oddania szpiku rekompensuje drobne wyrzeczenia i sprawia radość że można pomóc drugiej osobie. Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować w bazie DKMS, daje szansę komuś, kto zmaga się z białaczką. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób zdecydowało się zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i komórek macierzystych.

Tomek jesteśmy z Ciebie dumni.

Przypominamy, że dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa między 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg. Pobranie materiału do badań trwa chwilę i polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki zostaną potem określone cechy zgodności antygenowej.

asp. szt. Anna Osińska

 

 

  • Zdjęcie kolorowe zrobione w szpitalu, w pokoju zabiegowym. Widoczny biały mężczyzna w średnim wieku na łóżku podłączony do aparatury pobierającej szpik kostny.
  • Zdjęcie kolorowe, podziękowanie dla funkcjonariusza za oddanie szpiku kostnego, na nim położona figura z trzyma sercami będąca wyrazem wdzięczności za bezinteresowną pomoc.
  • Zdjęcie kolorowe, położona na dłoni odznaka honorowego dawcy szpiku kostnego.
Powrót na górę strony