Aktualności

ZAPALILIŚMY ZNICZ ORAZ CHWILĄ CISZY UCZCILIŚMY PAMIĘĆ PO ZAMORDOWANYM KOMENDANCIE

Data publikacji 31.10.2022

Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki w imieniu swoim, gnieźnieńskich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych uczcił pamięć po ostatnim przedwojennym Kierowniku Komisariatu Policji w Gnieźnie podkomisarzu Józefie Wróblewskim, zamordowanym w 1940 roku przez NKWD.

 

 

Listopad to wyjątkowy czas, czas zadumy i wspomnień o tych, którzy odeszli. Wspominamy ich co roku, dlatego żyją w naszych sercach i naszej pamięci.

Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki odwiedził dzisiaj (31.10.2022r.) znajdujący się na cmentarzu w Gąsawie grób rodziny Wróblewskich, na którym to znajduje się też symboliczne miejsce spoczynku ostatniego, przed wybuchem II wojny światowej Kierownika Komisariatu Policji w Gnieźnie kom. Józefa Wróblewskiego zamordowanego w 1940 roku przez NKWD.

Szef gnieźnieńskich policjantów, w imieniu policjantów i pracowników gnieźnieńskiej jednostki zapalił znicz oraz chwilą ciszy uczcił pamięć po poległym policjancie.

Przypomnijmy Józef Wróblewski urodził się 21 października 1895 roku w Gąsawie. Kilka lat później rozpoczął naukę w szkole powszechnej, następnie ukończył Gimnazjum w Trzemesznie. W 1918 roku walczył w powstaniu wielkopolskim. W 1920 roku, jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej, u boku marszałka Józefa Piłsudskiego, brał udział w bitwie warszawskiej.

W dniu 13 maja 1921 roku rozpoczął służbę w Policji Państwowej. Pracował w Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu, następnie był komendantem powiatowym w Wągrowcu. W latach 30. służył w jednostkach Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W 1933 roku został przeniesiony na stanowisko kierownika komisariatu granicznego w Zbąszyniu, a następnie był komendantem powiatowym w Nowym Tomyślu. Od 10 sierpnia 1938 roku do września 1939 roku był kierownikiem komisariatu Policji Państwowej w Gnieźnie.

  • Policjant w mundurze wyjściowym oddaje hołd przy pomniku zamordowanego przez NKWD Komendanta
  • Zapalony znicz na płycie nagrobnej
  • Tablica pamiątkowa podkom. Józefa Wróblewskiego na płycie nagrobnej
Powrót na górę strony