Aktualności

Debata „świadomy senior nie da się wkręcić”

Data publikacji 13.09.2022

Podczas debaty pn. "Bezpieczny senior w sieci", która odbyła się w Klubie Seniora w Kłecku, uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak omijać pułapki w życiu codziennym i internecie. Gnieźnieńscy stróże prawa poruszyli także tematykę oszustw skierowanych na osoby starsze metodami "na wnuczka", na policjanta czy oficera CBŚP. Zaapelowali o czujność, gdyż oszuści podszywają się pod takie zawody jak gazownik, energetyk, przedstawiciel wodociągów czy opieki społecznej.

 

Dzisiejsza debata pn. "Bezpieczny senior nie da się wkręcić" była efektem współpracy mundurowych z kierownikiem ds. seniorów z Kłecka panią Katarzyną Górką.

Debata skierowana była do seniorów, ponieważ właśnie oni są najbardziej narażeni na stanie się ofiarą oszustów. A dlaczego? Z prostego powodu, że są empatyczni, pomocni i ufni.

Policjanci ostrzegli przed niebezpieczeństwami, jakie seniorzy mogą napotkać w internecie, bankowości elektronicznej bądź korzystając z płatności zbliżeniowych. Mundurowi opowiedzieli szczegółowo, jak działają przestępcy podszywający się pod członków rodziny, policjantów czy oficerów CBŚP. Przestrzegali przed wpuszczaniem do mieszkań osób podających się za pracowników gazowni, energetyki, wodociągów, opieki społecznej czy ZUS-u bez jakiejkolwiek kontroli i weryfikacji tej osoby oraz powodu wizyty. Radzili, by poprosić sąsiada o to, żeby towarzyszył im podczas takiej wizyty bądź zwyczajnie przełożyć jej termin na taki, w którym nie będą sami. Gdy decydują się kogoś wpuścić do mieszkania to powinni pamiętać, że najważniejsza jest czujność i ostrożność.

Uczestnicy debaty obejrzeli spoty dotyczących oszustw „na wnuczka” i „ na policjanta”.

 

 

Powrót na górę strony