Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oddali hołd kom. Józefowi Wróblewskiemu

Data publikacji 22.04.2022

Dziś przypada 82. rocznica śmierci ostatniego, przed wybuchem II wojny światowej Kierownika Komisariatu Policji w Gnieźnie kom. Józefa Wróblewskiego. Z tej okazji Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki wspólnie ze swoim I zastępcą kom. Mariuszem Masłowskim złożyli kwiaty i zapalili znicz przed tablicą poświęconą jego pamięci.

 

"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie,

Zapomnij o mnie"

A. Mickiewicz

Dzisiaj, w 82- rocznicę śmierci kom. Józefa Wróblewskiego Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki wspólnie ze swoim I zastępcą kom. Mariuszem Masłowskim złożyli kwiaty i zapalili znicz przed tablicą pamiątkową.

Pamięć o funkcjonariuszach Policji Państwowej jest naszym obowiązkiem wobec ich tragicznej historii. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawdę historyczną.

Ławrientij Beria w notatce do Stalina stwierdził, że jeńcy wojenni są zdeklarowanymi i nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Na podstawie jego rozkazu zaczęto likwidować obozy, a mundurowi w nich osadzeni ginęli od strzału w tył głowy, bez względu na stopień, stanowisko czy pełnioną funkcję. Tysiące Polaków zginęło, w tym kom. Józef Wróblewski, ponieważ komunistyczny agresor uznał ich za grupę niebezpieczną ze względu na swą wyjątkowo silną postawę patriotyczno - moralną, miłość do Ojczyzny i wierną służbę społeczeństwu.

Aby ocalić od zapomnienia pamięć o ostatnim przed wybuchem II wojny światowej Kierowniku Komisariatu Policji w Gnieźnie kom. Józefie Wróblewskim, który zginął zamordowany przez sowietów na nieludzkiej ziemi, kilka lat temu Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki wyszedł z inicjatywą odsłonięcia tablicy jego pamięci. W ten sposób gnieźnieńscy policjanci pielęgnują pamięć o nim.

Przypomnijmy Józef Wróblewski urodził się 21 października 1895 roku w Gąsawie. Kilka lat później rozpoczął naukę w szkole powszechnej, następnie ukończył Gimnazjum w Trzemesznie. W 1918 roku walczył w Powstaniu Wielkopolskim. W 1920 roku, jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej, u boku marszałka Józefa Piłsudskiego, brał udział w Bitwie Warszawskiej.

Służbę w Policji Państwowej rozpoczął 13 maja 1921 roku. Pracował w Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu, następnie był komendantem powiatowym w Wągrowcu. W latach 30. służył w jednostkach Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W 1933 roku został przeniesiony na stanowisko kierownika komisariatu granicznego w Zbąszyniu, a następnie był komendantem powiatowym w Nowym Tomyślu. Z dniem 10 sierpnia 1938 roku został przeniesiony na stanowisko kierownika komisariatu Policji Państwowej w Gnieźnie, gdzie służył do września 1939 roku.

Powrót na górę strony