I Zastępca Komendanta Powiatowego oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

I Zastępca Komendanta Powiatowego oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Data publikacji 13.04.2021

Z uwagi na trudną sytuację pandemiczną, w 81. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej, p.o. I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie kom. Mariusz Masłowski złożył kwiaty i zapalił znicz pamięci pod obeliskiem poległych policjantów w Parku Miejskim im. Gen. Wł. Andersa.

 

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji p.o. I zastępcy szefa gnieźnieńskich policjantów kom. Mariusz Masłowski, pod obeliskiem poświęconym gnieźnieńskim policjantom, pomordowanym w 1940 roku w Twerze, oddał hołd ofiarom tej okrutnej zbrodni.

W 81. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej pochylmy głowy i uczcijmy pamięć o bestialsko zamordowanych Polakach. Polscy patrioci – oficerowie, policjanci, lekarze, naukowcy, prawnicy, duchowni i inni zginęli od strzału w tył głowy.

Na początku kwietnia 1940 roku, sowieckie NKWD w ramach operacji „rozładowania” obozów specjalnych w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, rozpoczęło masowe egzekucje przetrzymywanych w nich polskich oficerów i funkcjonariuszy państwowych, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę. Pierwsi zamordowani Polacy byli oficerami więzionymi w obozie w Kozielsku. Zbrodni dokonano na podstawie rozkazu Stalina wydanego 5 marca 1940 roku. Grupy jeńców „etapami” odsyłano do dyspozycji obwodowych zarządów NKWD: z Kozielska do smoleńskiego, ze Starobielska do charkowskiego i z Ostaszkowa do kalinińskiego, które bezpośrednio przeprowadzały, lub przewoziły, jeńców do miejsca kaźni i ich mordowały. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy, a ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje, a także w innych miejscach m.in. na terytorium dzisiejszej Białorusi. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

Łącznie zgładzono prawie 22 tysiące obywateli. Wśród nich byli także policjanci z naszego powiatu.

 

  • policjant w parku, z prawej strony obelisk