Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczono niewybuchy

Data publikacji 28.04.2020

Na terenie lasu miejskiego przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie oraz w Niechanowie, podczas prac budowlanych znaleziono niewybuchy. O niebezpiecznych pozostałościach z czasów wojny policjantów poinformowali spacerujący po lesie mężczyzna oraz właściciel posesji. Zabezpieczone niewybuchy zostaną zneutralizowane na poligonie. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że odnalezionych materiałów wybuchowych nie należy dotykać, czy też próbować przenosić.

To kolejne przypadki, gdy na terenie powiatu gnieźnieńskiego odnalezione zostały niewybuchy. Miejscowi wielokrotnie odnajdują tego typu niebezpieczne przedmioty podczas zwykłych prac polowych, czy też podczas pobytu w lesie. Najczęściej pochodzą one z czasów II wojny światowej.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 26 kwietnia 2020 r. Tym razem na wybuchowe znalezisko natrafił kierowca, który wybrał się na krótki spacer do lasu miejskiego przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie. Drugi przypadek miał miejsce dzisiaj gdzie prowadzący prace budowlane na własnej posesji mieszkaniec Niechanowa natrafił na pocisk odłamkowy 76mm. Natychmiast powiadomiono Policję. Funkcjonariusze z grupy minersko – pirotechnicznej zabezpieczyli teren. Następnie na miejsce przybył patrol saperski z Inowrocławia, który zabrał znalezione pociski odłamkowe jeden 75mm oraz drugi 76 mm do neutralizacji na poligonie. Przedmioty te jak określili saperzy pochodziły z czasów II wojny światowej.

Pamiętajmy, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno pod żadnym pozorem dotykać, ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać. Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.

 

  • zdjęcie niewybuchu pocisk odłamkowy.
  • zdjęcie niewybuchu pocisk odłamkowy.
  • zdjęcie samochodu patrolu minersko saperskiego
  • zdjęcie niewybuchu pocisk odłamkowy.
  • zdjęcie niewybuchu pocisk odłamkowy.
  • zdjęcie niewybuchu pocisk odłamkowy.
  • zdjęcie samochody minersko-pirotechnicznego
  • zdjęcie niewybuchu pocisk odłamkowy.
Powrót na górę strony