Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie ma pobłażania dla kierowców "po kielichu"

Data publikacji 10.02.2020

Pomimo policyjnych akcji i zaostrzonych kar zdarzają się jeszcze tacy, którzy decydują się na jazdę po alkoholu. W miniony weekend na terenie powiatu zatrzymano 3 kierujących samochodami, którzy wcześniej spożywali alkohol. W przypadku jednego z nich było to obywatelskie zatrzymanie. Niebawem za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.

 

W ubiegłą sobotę, po 17:00 na ul. 17 Dywizji Piechoty w Gnieźnie doszło do obywatelskiego zatrzymania 66-letniego kierowcy mazdy. Badanie alkomatem przez wezwanych na miejsce policjantów wykazało 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia na ulicy Warszawskiej w Witkowie, 20-letni mieszkaniec powiatu konińskiego kierował audi mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej przez miejscowych funkcjonariuszy.

W niedzielę rano policjanci wydziału ruchu drogowego na ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego citroenem. Okazało się, że w jego organizmie było 0,27 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy należące do 40-letniego mieszkańca Nakła Nad Notecią. Jego auto zabezpieczono na parkingu depozytowym.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie i grozi za nie grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi kara do 2 lat więzienia, minimum 5 000 złotych grzywny oraz zatrzymanie prawa jazdy.

PAMIĘTAJMY ! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

  • zmniejsza szybkość reakcji

  • ogranicza pole widzenia

  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,

  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,

  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

Powrót na górę strony