Wyróżnienia za ocalone życie – Kryształowe Gwiazdy 2019 - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wyróżnienia za ocalone życie – Kryształowe Gwiazdy 2019

Data publikacji 29.11.2019

Kryształowe Gwiazdy to wyjątkowe wyróżnienie wręczane wielkopolskim policjantom, którzy z narażeniem własnego życia, w służbie lub poza nią, ratują innych. Każdego roku przybywa dziesiątki laureatów, co świadczy o tym jak poważnie policjanci traktują słowa roty ślubowania. 28 listopada br. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnień. Do grona laureatów dołączyło kolejnych 69 policjantów i policjantek z całego województwa, w tym 2 funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.

 

„Kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat”

                                                                       - Thomas Keneally, pisarz

 

„Kryształowa Gwiazda”  to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana  policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

Od 2004 roku Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wyróżnia w ten sposób  policjantów – bohaterów.  Przez piętnaście lat wręczono 772 „Kryształowe Gwiazdy”. To 772 ocalone życia, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

Tegoroczna, piętnasta już, uroczysta gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” odbyła się 28 listopada br. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.  Wśród obecnych na uroczystości nie zabrakło Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotra Mąki wraz z Zastępcami – insp. Romanem Kusterem, insp. Rafałem Pawłowskim oraz insp. Konradem Chmielewskim.

Wielkopolskim policjantom i policjantkom, w tak ważnym dniu towarzyszyli zaproszeni goście na czele z panem Łukaszem Mikołajczykiem Wojewodą Wielkopolskim, który w swoim wystąpieniu pogratulował wyróżnionym bohaterskiej postawy i odwagi oraz podziękował za ofiarnie pełnioną służbę na rzecz mieszkańców całego województwa.

W gronie zaproszonych gości obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z wielkopolską Policją, a także przełożeni wyróżnionych policjantów.

Gratulacje i podziękowania wyróżnionym złożył także Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka oraz szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce podinsp. Andrzej Szary.

Opis czynu policjantów z gnieźnieńskiej komendy

„Kryształowa Gwiazda ze wstęgą”

Sierż. szt. Filip Jachimowicz i st. post. Marcin Panowicz - 6 kwietnia 2019 roku zostali wysłani przez dyżurnego do niewielkiej miejscowości w związku z informacją o próbie samobójczej. Pod wskazanym adresem, w pomieszczeniu gospodarczym policjanci znaleźli mężczyznę, który trzymał w jednej ręce butlę gazową z odkręconym zaworem, a w drugiej ręce zapalniczkę i krzyczał, że wszystkich zabije. Kiedy podjęte negocjacje okazały się bezskuteczne policjanci, wykorzystując chwilę nieuwagi desperata, rzucili się na niego i go obezwładnili.

źrodło - KWP w Poznaniu

 

  • kilku policjantów siedzi na krzesłach
  • policjanci podczas wręczania kryształowych gwiazd
  • 3 policjantów z kryształowymi gwiazdami