Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oficerowie oddali hołd byłym komendantom posterunków

Data publikacji 19.04.2019

Komendant Komisariatu w Czerniejewie podinsp. Łukasz Świątek i Komendant Komisariatu Policji w Witkowie podkom. Mariusz Masłowski wzięli udział w XII Katyńskim Marszu Cieni. W ten sposób starali się zachować od zapomnienia przedwojennych komendantów tych miejscowości – przodownika Zygmunta Zarembę i przodownika Michała Wiercińskiego. Przedsięwzięcie, w którym wzięło udział 400 rekonstruktorów z całego kraju w historycznych polskich i sowieckich mundurach jest hołdem dla polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu i w innych miejscach kaźni na Wschodzie.

 

W dniu 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchodzony jest w związku z rocznicą opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Lesie Katyńskim masowych grobów polskich obywateli. Katyński Marsz Cieni odbywa się w Warszawie. Jest to hołd dla pomordowanych przez NKWD w 1940 r. żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej, ale także przedstawicieli innych służb mundurowych, duchownych, nauczycieli i prawników. W marszu uczestniczą członkowie grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, ubrani w mundury różnych formacji z tamtego okresu”

Rekonstruktorzy odtwarzają konkretne postacie zamordowanych w Katyniu i w innych miejscach na Wschodzie. „Towarzyszą im osoby wcielające się w ludność cywilną, w strojach z epoki. Pokazują cierpienie, jakie odczuwali bliscy pomordowanych Polaków i upamiętniają ich tragedię, którą przez lata przeżywali.
 

Podczas marszu, który odbył się kilka dni temu komendant Komisariatu w Czerniejewie podinsp. Łukasz Świątek oddał hołd przedwojennemu komendantowi tej miejscowości przodownikowi Zygmuntowi Zarembie, natomiast Komendant Komisariatu Policji w Witkowie podkom. Mariusz Masłowski starał się zachować od zapomnienia przedwojennego komendanta tej miejscowości przodownika Michała Wiercińskiego

Przodownik Zygmunt Zaremba urodził się w 18 stycznia 1901 roku w Plancie w powiecie augustowskim. Służył w PP województwa województwa poznańskiego, wpierw w Poznaniu, a od 18 marca 1935 na stanowisku komendanta posterunku w Naramowicach w powiecie poznańskim. Następnie na posterunku w Mieleszynie, w końcu jako komendant posterunku w Czerniejewie. We wrześniu 1939 r. ewakuował posterunek wraz z gnieźnieńską komendą powiatową na wschód, w kierunku Kowla i Łucka. W nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej. Wywieziony do Kalinina i zastrzelony w więzieniu przez NKWD 15 kwietnia 1940 roku.

Przodownik Michał Wierciński urodził się 4 grudnia 1903 r. Przyjęty do policji w woj. lubelskim w 1926 roku. W 1929 r. przeniesiony do województwa poznańskiego. Pracował m.in. przy zabezpieczeniu Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. w Poznaniu, następnie w Posterunku PP Sowia Góra pow. międzychodzki woj. poznańskie. Przeniesiony na stanowisko komendanta Posterunku PP w Witkowie pow. gnieźnieński i tam do września 1939 r. Na stanie posiadał psa towarzyszącego, który wabił się Markiz. W dniu 1 kwietnia 1934 r. awansowany do stopnia przodownika PP. Był więźniem obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Zamordowany 14 kwietnia 1940 roku w budynku obwodowego NKWD w Kalininie (Twer). Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

 

zdjęcia - Igor Induła

 

  • Komendanci z Witkowa i Czerniejewa w przedwojennych mundurach Policji Państwowej.
  • Komendanci z Witkowa i Czerniejewa w towarzystwie 2 oficerów wojska polskiego w przedwojennych mundurach.
  • Policjanci w towarzystwie oficerów wojska polskiego w przedwojennych mundurach.
  • Grupa rekonstrukcyjna w przedwojennych mundurach.
Powrót na górę strony