Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

ROZPOCZYNA SIĘ SEZON ROWEROWY – POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ O BEZPIECZEŃSTWIE

Data publikacji 04.04.2019

Policjanci przypominają o bezpieczeństwie podczas wycieczek rowerowych i o zabezpieczaniu rowerów przed kradzieżą. W znacznym stopniu sami możemy zadbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym i ograniczyć ryzyko kradzieży swojego roweru.

 

 

Policjanci przypominają o bezpieczeństwie podczas wycieczek rowerowych i o zabezpieczaniu rowerów przed kradzieżą. W znacznym stopniu sami możemy zadbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym i ograniczyć ryzyko kradzieży swojego roweru.

Powoli rozpoczyna się sezon rowerowy. Coraz więcej rowerzystów pojawia się na drogach. Pamiętajmy o bezpieczeństwie własnym i innych uczestników. Najważniejszy jest rozsądek i znajomość przepisów ruchu drogowego !

ROWERZYSTO PAMIĘTAJ:

  • jadąc po ulicy zachowuj taką odległość od krawężnika, która pozwoli wyminąć bez gwałtownego skrętu studzienkę kanalizacyjną kałużę, czy dziury, które są  szczególnym niebezpieczeństwem dla rowerzysty;
  • skręcając, wcześniej sygnalizuj manewr wyciągniętą ręką, kierowcy innych pojazdów muszą znać twoje zamiary;
  • jadąc po ścieżce rowerowej zwracaj uwagę na pieszych, którzy mają tendencje do niekontrolowanych wtargnięć na pas dla rowerów. Lepiej wcześniej ostrzec pieszego używając dzwonka niż na niego wpaść;
  • sprawny rower to podstawa bezpieczeństwa - musisz mieć pewność, że masz sprawne hamulce i odpowiednie oświetlenie, dzięki odblaskom będziesz widoczny z daleka, szczególnie pamiętaj o elementach odblaskowych podczas jazdy po zmroku.
  • jeśli to możliwe zakładaj kask, w razie upadku ochronisz swoją głowę od obrażeń.

Podczas wycieczek rowerowych pamiętajmy również o zabezpieczeniu roweru. Często pozostawiamy swoje pojazdy przed sklepem, domem czy klatce schodowej i zapominamy o jego zabezpieczeniu. Tymczasem okazja czyni złodzieja.

Niestety, nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Złodziej nawet nie kradnąc całego roweru, może łatwo przywłaszczyć sobie na przykład siodełko, czy koło.

Pamiętajmy, że w znacznym stopniu sami możemy ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się po prostu rozsądnie.

Czego absolutnie i pod żadnym pozorem nie wolno robić NIGDY:

  • zostawiać roweru niezabezpieczonego i gotowego do drogi w miejscach publicznych: przed sklepem, na ulicy itp.
  • zostawiać rowerów na klatkach schodowych (nawet, jeśli w bloku jest domofon);
  • trzymać rowerów w miejscach ogólnodostępnych np. suszarnie, strychy itp., a także w otwartych garażach czy pomieszczeniach gospodarczych.

Aby uchronić się przed kradzieżą warto:

Zabezpieczyć rower odpowiednim do tego zapięciem - Trzeba pamiętać, że nie ma zapięć nie do sforsowania. Możemy najwyżej zniechęcić złodzieja do kradzieży, utrudniając mu jego "pracę".

Rower zabezpieczać w taki sposób, aby spinać koło, ramę oraz solidny i przytwierdzony do podłoża bardzo wysoki słup, kratę, płot itp.; Można zabezpieczyć rower jednym zapięciem, ale można również wykorzystać do tego dwa zabezpieczenia – spinamy wówczas jednym zapięciem koła, a drugim ramę roweru.  Z pozostawianego roweru zdejmujmy liczniki, lampki bateryjne, także siodełko (jeśli jest to możliwe) -rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec; warto zobaczyć, czy w pobliżu miejsca parkowania naszego roweru są kamery (znajdują się przeważnie w pobliżu banków, urzędów, bankomatów). Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży - jest szansa, że Policja będzie dysponować taśmą wideo z nagraniem zdarzenia.

Sfotografuj swój rower - często sam właściciel nie jest w stanie podać szczegółowych informacji dotyczących jego wyglądu. Posiadanie przez policjantów zdjęcia utraconej rzeczy ułatwi poszukiwanie oraz identyfikację.

Nie kupuj rowerów i części niewiadomego pochodzenia. Nie dawaj zarobić złodziejowi! Oznakuj niewidocznie rower w miejscu tylko Tobie znanym.

 

Powrót na górę strony